Trwa ładowanie...

OBWE apeluje do Rosji o ochronę gejów w Czeczenii

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zaapelowała do władz Rosji, by zapewniła lepszą ochronę homoseksualistom w Czeczenii. Powodem apelu stały się medialne doniesienia o fali represji wobec gejów w tej kaukaskiej republice. O sprawdzenie informacji apeluje UE.
Share
Michael Georg Link, dyrektor ODIHR
Michael Georg Link, dyrektor ODIHRŹródło: PAP, Fot: TATYANA ZENKOVICH
d1odpym

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zaapelowała do władz Rosji, by zapewniła lepszą ochronę homoseksualistom w Czeczenii. Powodem apelu stały się medialne doniesienia o fali represji wobec gejów w tej kaukaskiej republice. Były też informacje o zaginięciach i morderstwach, ale władze Czeczenii nie zamierzaja się zajmować tymi sprawami i odrzucają wszelkie zarzuty.

- Władze rosyjskie muszą zbadać te straszliwe doniesienia, a także ustalić i ukarać osoby odpowiedzialne - powiedział dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) Michael Georg Link.

Jak podkreślił, z uwagi na "oczywistą niechęć lokalnych władz do zajęcia się tą sprawą byłoby wskazane, by Rosja zaangażowała się i zapewniła ochronę poszkodowanym" - dodał Link.

d1odpym

W zeszłym tygodniu rosyjska "Nowa Gazieta" poinformowała, że osoby zatrzymane w ostatnich tygodniach w Czeczenii na fali represji wobec gejów kierowane są do "tajnych więzień", m.in. w byłych bazach wojskowych w mieście Argun, gdzie są bite, rażone prądem, a w najlepszym wypadku wypuszczane za bardzo wysokim okupem.

Najważniejsze osoby w państwie powiązane z prześladowaniami?

"NG" podaje, że represje wobec gejów zaczęły się pod koniec lutego, a kolejna ich fala rozpoczęła się w marcu. Rozmówcy gazety wiążą prześladowania z osobą przewodniczącego parlamentu Czeczenii Magomieda Daudowa oraz z przedstawicielem MSW Ajubem Katajewem.

Wcześniej "NG" informowała o zatrzymaniu w Czeczenii ponad 100 mężczyzn w związku z ich orientacją homoseksualną lub podejrzeniami, że mogą być gejami. Gazeta przypomniała, że homoseksualizm jest na Kaukazie Północnym piętnowany, uważany za hańbę, która może być ukarana "zabójstwem honorowym", a publiczne demonstrowanie tej orientacji byłoby równoznaczne z wyrokiem śmierci. Gazeta poinformowała o trzech osobach zabitych na fali represji.

d1odpym

Rzecznik Kadyrowa: nie można prześladować kogoś, kogo nie ma

Po tej publikacji rzecznik prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa nazwał ją "absolutnym kłamstwem", zauważając, że "nie można zatrzymywać i prześladować kogoś, kogo po prostu nie ma" w Czeczenii. Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że organy MSW "będą sprawdzać" informacje o represjach.

O jak najszybsze zweryfikowanie tych informacji zaapelowała także Unia Europejska.

d1odpym

Podziel się opinią

Share
d1odpym
d1odpym
Więcej tematów