Trwa ładowanie...
23-01-2015 12:34

Nieznana roślina na aktywnym wulkanie

Na aktywnym meksykańskim wulkanie Colima biolodzy odkryli nieznaną roślinę. Okazy nowego gatunku z rodzaju eszewerii zlokalizowano w dolnej partii liczącego 3860 metrów nad poziomem morza szczytu.

Nieznana roślina na aktywnym wulkanieŹródło: Fotolia
d72rl6a
d72rl6a

Odkrycia dokonali uczeni z ekwadorsko-meksykańskiego zespołu badawczego. W jego skład wchodzą naukowcy z centrów badawczych uniwersytetów w Puyo i Guadalajarze. Jak poinformował Jose Garcia, członek zespołu badawczego, na co dzień pracownik uniwersytetu w meksykańskiej Guadalajarze, nowy gatunek rośliny, która została odkryta na liczącym 3860 m n.p.m. wulkanie Colima, nazwany został Echeveria munizii.

- Nowa roślina należy do rodziny gruboszowatych. Ma formę rozety i wysokość 40 cm. Charakteryzują ją różowo-pomarańczowe kwiaty. Echeveria munizii jest epifitem, żyjącym na innych roślinach. Nie jest to jednak pasożyt, a komensal - powiedział meksykański biolog. Komensal to organizm pozostający w stosunku symbiozy z innym organizmem, żywiący się produktami pokarmowymi niewykorzystanymi przez ten organizm.

Nowo odkryta roślina należy do liczącej kilkuset przedstawicieli rodzaju eszewerii. Występują one przede wszystkim na suchych obszarach Ameryki Południowej i Północnej, głównie w Kalifornii i Meksyku. Najbardziej znanym gatunkiem eszewerii jest Echeveria coccinea. - Eszewerie zawdzięczają swoją nazwę osiemnastowiecznemu rysownikowi roślin Atanasio Echeverria y Godoy z Meksyku. Tylko w naszym kraju występuje około 390 gatunków roślin tego rodzaju - przypomniał Jose Garcia.

Okazy Echeveria munizii zostały odkryte przez biologów w dolnej części Volcan de Colima, niższego z wierzchołków wulkanu. Znaleziono je na poziomie 1800 m n.p.m. - Rośliny znajdują się w wilgotnej dolinie na obszarze porośniętym lasem, w którym rosną również inne epifity, a także storczyki, paprocie i mchy - dodał meksykański biolog. Rodzina gruboszowatych, do których należy Echeveria munizii, liczy ponad 1500 gatunków występujących głównie w krajach o ciepłym klimacie. Często rosną na terenach piaszczystych lub wśród skał, nierzadko na obszarach górskich.

Colima to kompleks wulkaniczny w Kordylierze Wulkanicznej, w południowo-zachodnim Meksyku. Składa się z dwóch szczytów: starszego i wyższego Nevado de Colima (4330 m n.p.m) oraz Volcan de Colima, który jest obecnie aktywnym wulkanem.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d72rl6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d72rl6a
Więcej tematów