Trwa ładowanie...
27-01-2014 11:04

"Nie pojawia się u niego empatia wobec ofiar". Wniosek ws. Mariusza Trynkiewicza

Istnieje "wysokie ryzyko" ponownego popełnienia przestępstw przeciwko małoletnim - napisała rzeszowska Służba Więzienna we wniosku do sądu o uznanie Mariusza Trynkiewicza za osobę stwarzającą zagrożenie. TVN24.pl podaje najważniejsze treści pisma dyrektora Zakładu Karnego w Rzeszowie w tej sprawie.

"Nie pojawia się u niego empatia wobec ofiar". Wniosek ws. Mariusza TrynkiewiczaŹródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
d2f315q
d2f315q

Jak podaje TVN24, zdaniem rzeszowskiej służby więziennej istnieje wysokie prawdopodobieństwo "aktualizacji ryzyka" ponownego popełnienia podobnych przestępstw przeciwko małoletnim. U skazanego wielokrotnie potwierdzono występowanie "zaburzeń osobowości i preferencji seksualnych".

Z treści pisma wynika także, że u Trynkiewicza "w dalszym ciągu nie pojawia się empatia wobec ofiar popełnionych przestępstw".

Mariusz Trynkiewicz - pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci zamienioną potem na 25 lat więzienia - może 11 lutego opuścić Zakład Karny w Rzeszowie. Nie stanie się tak, jeśli sąd, na mocy ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami, orzeknie o umieszczeniu go w specjalnym ośrodku terapeutycznym.

Trynkiewicz karę pozbawienia wolności najpierw odbywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich, skąd w 2012 r. trafił do więzienia w Rzeszowie na oddział dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym m.in. z zaburzeniami preferencji seksualnych.

d2f315q

Skierowanie wniosku o uznanie Mariusza Trynkiewicza za osobę stwarzającą zagrożenie dla innych umożliwiła ustawa o nadzorze nad groźnymi przestępcami, która zaczęła obowiązywać 22 stycznia.

Ustawę tę w połowie grudnia 2013 r. podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Dotyczy ona m.in. postępowania wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono tym osobom wyroki śmierci na 25 lat (w kodeksie karnym nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia). Ponadto, odnosi się do innych groźnych przestępców, jeśli odbywają oni kary w systemie terapeutycznym i dodatkowo występowały u nich zaburzenia psychiczne, bądź preferencji seksualnych, które mają taki charakter, że "zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy" zagrożonego karą przynajmniej 10 lat więzienia.

* Źródła: TVN24,PAP*

d2f315q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f315q
Więcej tematów