Naukowcy opracowali szczepionkę na malarię
Pół miliarda dolarów i 30 lat badań - tyle potrzebowali eksperci, by stworzyć pierwszą na świecie szczepionkę na wyjątkowo groźną chorobę, która każdego roku zabija w Afryce ok. 600 tys. osób. Europejska Agencja Leków właśnie wydała pozwolenie na testowanie szczepionki na malarię - informuje TVP Info.
Środek nazywa się Mosquirix i został stworzony przez koncern GlaxoSmithKline, wspierany przez Fundację Billa i Melindy Gatesów. Pozytywna opinia Europejskiej Agencji Leków to pierwszy krok do szerszego stosowania szczepionki.
Aby szczepionka trafiła do szerokiego grona odbiorców konieczna jest jeszcze opinia WHO i decyzja o dopuszczeniu jej do użycia przez poszczególne państwa. Szczepionka jest niezwykle cenna przede wszystkim dla afrykańskich dzieci, które są najbardziej narażone na zarażenie i śmierć w wyniku tej choroby. Zarażone osoby cierpią na bardzo wysoką gorączkę. Choroba doprowadza do uszkodzenia organów wewnętrznych.
Według danych WHO w 2013 roku na całym świecie zmarło 627 tys. osób zarażonych malarią. Aż 562 tys. z nich zamieszkiwało państwa Afryki. 82 proc. zmarłych to dzieci poniżej piątego roku życia.
Szczepionka musi być stosowana wraz z innymi środkami zapobiegającymi zarażeniu malarią, w tym przede wszystkim substancjami odstraszającymi komary, które przenoszą pierwotniaki wywołujące chorobę.