Trwa ładowanie...
d4dkmv5

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do "Pokoju na lato"

Spotkania z varsavianistami, koncerty, warsztaty fotograficzne i kulinarne, kino plenerowe i przedwojenne karaoke oraz relaks i możliwość zjedzenia czegoś smacznego zaoferuje od 30 lipca pawilon rekreacyjno-kulturalny "Pokój na lato" Muzeum Powstania Warszawskiego.
Share
d4dkmv5

- Po 11 latach funkcjonowania postanowiliśmy rozszerzyć naszą działalność. Na skarpie na rogu ul. Towarowej i Grzybowskiej, przylegającej do Muzeum otwieramy pawilon rekreacyjno-kulturalny - mówi Agnieszka Szulejewska, kierownik Działu Projektów Kulturalnych Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Chcemy zaproponować mieszkańcom i zagłębiu biurowemu, które wyrosło w ciągu tych lat wokół nas przestrzeń, gdzie będą mogli zrelaksować się, odpocząć po pracy, zjeść coś dobrego. A także zapoznać się z programem kulturalnym, który pomoże im poznać lepiej historię Warszawy w sposób ciekawy, często nowatorski. Na dwa miesiące przeniesiemy tę narrację właśnie do "Pokoju na lato" - powiedziała kierownik Działu Projektów Kulturalnych.

Podczas oficjalnego otwarcia, które zaplanowano na wieczór 30 lipca, odbędzie się koncert "Piotra Zabrodzkiego podróż sentymentalna", który ze swoim kwartetem zagra autorskie interpretacje przed i powojennych szlagierów takich jak "Tango milonga", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" czy "Na pierwszy znak".

d4dkmv5

Pawilon ma być przestrzenią dialogu, spotkań i relaksu. - Na co dzień naszymi stałymi gośćmi będą varsavianiści opowiadający o artystach, których życie i twórczość jest związana z Warszawą. Jarek Wojciechowski np. przedstawi ciekawostki o sporcie w międzywojniu czy życiu towarzyskim Stefana Starzyńskiego. Będzie Grupa Teatralna Warszawiaki, spektakle inspirowane życiem miasta, szczególnie tym "wolskim sznytem" czy spotkania dotyczące stołecznej architektury - przedwojennej i powojennej - opowiada Szulejewska.

Nowa przestrzeń zaprasza na jazzowe koncerty, a także warsztaty, które poprowadzi Michał Polcyn. Zaplanowano również warsztaty o gwarze warszawskiej oraz warsztaty fotograficzne i kulinarne pt. "Jedz powoli". Goście będą mieli szansę spróbować sił w przedwojennym karaoke albo wziąć udział w przedwojennych potańcówkach. W sierpniowe wieczory na mieszkańców będzie czekać letnie kino plenerowe, w którym - jak zapowiadają organizatorzy - z "gigantycznego hamaka wśród drzew" będzie można obejrzeć filmy związane z Warszawą.

- Codziennie przed południem planujemy zajęcia dla najmłodszych dotyczące m.in. symboli warszawskich czy wiedzy dotyczącej architektury, baśni i legend związanych z miastem. Natomiast wieczory staramy się przygotować pod kątem relaksu, czyli pokazów teatralnych, małych spektakli czy koncertów. Także program jest bogaty, a przy okazji będzie można również zjeść i wypić coś dobrego. Całość będzie czynna w godzinach otwarcia Muzeum, czyli od 10 do 18 oraz oczywiście dłużej - dodaje Szulejewska.

Podkreśla, że sam pawilon to "piękna drewniana konstrukcja". - Z Muzeum prowadzi do niego specjalnie zaprojektowany mostek, praktycznie zawieszony w koronach drzew, co jest też pewną dodatkową atrakcją. Do pawilonu można oczywiście wejść również po schodkach znajdujących się na skarpie od strony ul. Towarowej - mówi kierownik Działu Projektów Kulturalnych.

d4dkmv5

Odnosząc się do samej idei otwarcia pawilonu przypomina, że narracja Muzeum Powstania Warszawskiego jest znana i dość określona. - Dotyczy trudnych tematów okupacji i powstania. Natomiast ta przestrzeń ma być swoistą alternatywą. By ten "Pokój" po pierwsze kojarzył się z okresem bez wojny, a po drugie nawiązywał do takiej warszawskiej tradycji wyjeżdżania podczas wakacji chociażby nad Świder i wynajmowania tam na lato pokojów. Dlatego postanowiliśmy dla wszystkich warszawiaków otworzyć w mieście taki "pokój na lato" - podsumowała Szulejewska.

Pawilon ma być czynny do 27 września.

d4dkmv5

Podziel się opinią

Share
d4dkmv5
d4dkmv5
Więcej tematów