Trwa ładowanie...
19-12-2014 10:18

Mózg ciężarnej umarł, ale nie wyłączą respiratora. "W Irlandii chronimy nienarodzone dziecko"

Ciężarna Irlandka w stanie śmierci mózgowej utrzymywana jest przy życiu w szpitalu w Dublinie, bo prawo nakazuje lekarzom chronić życie jej nienarodzonego dziecka. Dzieje się tak, mimo że rodzice kobiety zażądali wyłączenie aparatury, podtrzymującej życie.

Share
Mózg ciężarnej umarł, ale nie wyłączą respiratora. "W Irlandii chronimy nienarodzone dziecko"Źródło: Fotolia
d13ej7h

25-letnia kobieta doznała rozległych obrażeń wewnętrznych w wyniku powstania zakrzepu krwi. Jej dziecko ma teraz ok. 17 tygodni. Zdaniem lekarzy ma szansę przeżyć, dlatego odrzucili prośby bliskich ciężarnej. Dyrekcja szpitala powołała się na restrykcyjną ustawę antyaborcyjną, zgodnie z którym w Irlandii matka i płód mają takie samo prawo do życia.

Rodzina kobiety zapowiada wystąpienie na drogę sądową, aby uchylić decyzję o podtrzymywaniu życia. Jak zauważa "The Irish Independent", jeśli sąd nie odrzuci tego wniosku, to w tej sprawie interes nienarodzonego dziecka będzie musiało reprezentować irlandzkie państwo.

- Moim zdaniem przepisy w tym przypadku nie są wcale jednoznaczne. Prawdopodobnie ostatecznie to Sąd Najwyższy w Dublinie będzie rozstrzygał, czy można utrzymać sztucznie funkcje organizmu ciężarnej, tak aby dziecko przyszło na świat - mówi dr Adam McAuley, ekspert ds. irlandzkiego prawa medycznego.

d13ej7h

Resort zdrowia Irlandii odmówił komentarza w tej sprawie.

Źródło: independent.ie

Zobacz również: W śpiączce urodziła zdrowe dziecko
d13ej7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13ej7h
d13ej7h
Więcej tematów