Trwa ładowanie...

Minister edukacji narodowej: od 2017 roku nie będzie sprawdzianu dla szóstoklasistów

• Szefowa MEN zapowiedziała kolejne zmiany w edukacji • W 2017 r. zlikwidowany zostanie obowiązkowy sprawdzian dla uczniów klas 6. • Anna Zalewska poinformowała, że obecni szóstoklasiści są ostatnim rocznikiem, który będzie zdawał ten egzamin • - Ten egzamin o niczym szczególnym nie decydował - mówi Zalewska.
Share
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska
Minister edukacji narodowej Anna ZalewskaŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d2l4zou

- Egzamin po szóstej klasie był wynikiem różnego rodzaju projektów europejskich, a szczególnie jednego, który właśnie się skończył. Mamy więc możliwość doprecyzowania swoich założeń programowych, w których stwierdzamy, że będziemy rezygnować na tych wstępnych etapach z testowania - powiedziała Zalewska dziennikarzom podczas briefingu MEN.

Minister podkreśliła, że decyzja o likwidacji sprawdzianu zapadła "ponieważ ten egzamin o niczym szczególnym nie decydował". Tymczasem, jak zaznaczyła, skutkiem ubocznym sprawdzianu było przygotowywanie uczniów pod testy.

Wyjaśniła, że sprawdzian zniesiony zostanie dopiero w 2017 roku, gdyż uczniowie, którzy są obecnie w szóstych klasach przygotowywali się już do niego. - Trudno im mówić: "to była pomyłka, nie musicie się do niego przygotowywać" - powiedziała minister. Jak dodała, zostały też już wydane dyspozycje dotyczące harmonogramu przygotowywania arkuszy sprawdzianu na ten rok szkolny.

d2l4zou

Kolejne zmiany

Zalewska zapewniła, że w 2017 roku, mimo zniesienia sprawdzianu, nadal prowadzone będą badania dotyczące Edukacyjnej Wartości Dodanej, pokazujące poziom wiedzy i umiejętności uczniów na wejściu i na wyjściu z gimnazjum. Sprawdzian będzie przeprowadzany przez nauczycieli w pierwszej klasie gimnazjum na początku nauki.

Pytana, w oparciu o co gimnazja będą przeprowadzały rekrutację dla uczniów spoza swojego rejonu, odparła, że rozwiązania szczegółowe zostaną wypracowane we współpracy z praktykami, nauczycielami i dyrektorami szkół. Według minister brane pod uwagę będą świadectwa szkolne.

Minister poinformowała, że w przygotowywanym projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej sprawdzian dla szóstoklasistów, znajdą się też zapisy "odpowiadające na potrzeby maturzystów, dorosłych ludzi, którzy chcą mieć normalny tryb odwoływania się od wyników matur".

d2l4zou

Egzaminy szóstoklasistów

Sprawdzian dla szóstoklasistów na zakończenie nauki w szkole podstawowej jest jednym z egzaminów zewnętrznych przygotowywanych i przeprowadzanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Po raz pierwszy przeprowadzono go w 2002, co związane było z reformą systemu oświaty wprowadzaną w ramach programu czterech reform autorstwa rządu Jerzego Buzka.

Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Przeprowadzany jest zwyczajowo w kwietniu. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie może wówczas do niego przystąpić, ma to zrobić w drugim terminie w czerwcu. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.

Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do sprawdzianu, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.

d2l4zou

Wynik sprawdzianu nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego. Wynik może decydować ewentualnie o tym, czy w przypadku wyboru gimnazjum innego niż rejonowe, uczeń zostanie do niego przyjęty. Nie ma możliwości powtórzenia sprawdzianu by poprawić jego wynik.

Od roku szkolnego 2014/2015 sprawdzian przeprowadzany jest w nowej formule - składa się z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdza wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. W drugiej części sprawdzana jest znajomość języka obcego.

Wcześniej sprawdzian dla szóstoklasistów nie był dzielony na części. Miał charakter ponadprzedmiotowy, sprawdzał opanowanie przez ucznia umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

W kampanii wyborczej do parlamentu za likwidacją sprawdzianu opowiadał się nie tylko PiS, ale także Platforma Obywatelska.

d2l4zou

Podziel się opinią

Share
d2l4zou
d2l4zou
Więcej tematów