Trwa ładowanie...

Mija już 420 lat od przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy

• Od przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy mija 420 lat
• Zygmunt III Waza miał z Warszawy bliżej do rodzinnej Szwecji
• Zwierz: To był zwykły wyjazd na Sejm, a do pozostania zmusiły króla warunki polityczne

Share
Mija już 420 lat od przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy
Źródło: PAP, Fot: Jacek Bednarczyk
d114l5d

W tym roku mija 420 lat od momentu przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy. Zmiany tej dokonał w marcu 1596 r. Zygmunt III Waza, który wraz z całym dworem przeprowadził się na Mazowsze, już wtedy cieszące się statusem ważnego punktu na politycznej mapie ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Decyzję króla można tłumaczyć też faktem, że to właśnie w Warszawie odbywał się Sejm. Nie bez znaczenia był również pożar, który poczynił znaczne zniszczenia na Wawelu. Pod uwagę mógł też być brany niewielki dystans, dzielący dzisiejszą stolicę od rodzinnego kraju króla - Szwecji, której koronę chciał odzyskać.

d114l5d

Jak wyjaśnia kustosz z działu badań nad Warszawą z Muzeum Warszawy, Krzysztof Zwierz, 1596 rok to data umowna, ponieważ przeniesienie stolicy było długotrwałym procesem i trwało aż do 1609 roku.

- To był zwykły wyjazd na Sejm, a do pozostania zmusiły króla warunki polityczne - wyjaśnia Zwierz - Warszawa miała duże zaplecze, sieć handlową i była uważana za jedno z większych miast - dodaje.

Stolicą oficjalną i miejscem koronacji prawie wszystkich następnych władców pozostał jednak Kraków. Tam również przechowywano insygnia królewskie, jednak Warszawa stopniowo przejmowała funkcje dyplomatyczne oraz polityczne.

Zofia Wodzinowska

d114l5d

Podziel się opinią

Share
d114l5d
d114l5d
Więcej tematów