Trwa ładowanie...

Memoriał Wolnego Słowa odsłonięty. Kiedyś była tu cenzura

Na wyremontowanym skwerze przy ul. Mysiej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w towarzystwie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odsłoniła w południe Memoriał Wolnego Słowa. To tutaj mieścił się kiedyś urząd cenzury, lokalizacja pomnika jest więc mocno symboliczna.

Share
Memoriał Wolnego Słowa odsłonięty. Kiedyś była tu cenzura
Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d4a8y3q

- Ludziom mojego pokolenia ulica Mysia kojarzy się jak najgorzej. Tutaj mieściła się Peerelowska cenzura. Tutaj cenzorzy ingerowali w treść książek, prac naukowych, czasopism, gazet, spektakli teatralnych, filmów. Nawet w treść nekrologów! Młodsi natomiast z pewnością traktują tę okolicę tylko jako jeden z ekskluzywnych salonów Warszawy - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Dlatego spotykamy się w tym miejscu, żeby przypomnieć i upamiętnić wszystkich, którzy walczyli o wolne słowo. Bez tej rzeszy artystów, autorów, dziennikarzy, redaktorów, drukarzy, kolporterów i wielu, wielu innych - nie moglibyśmy od 25 lat cieszyć się wolnością, budować społeczeństwa obywatelskiego i tworzyć niezależnej od kontroli i nacisku kultury.

Wcześniej planowano, by w uroczystości wziął udział także Barack Obama, ale ostatecznie amerykański prezydent nie znalazł na nią czasu i została ona przełożona.

(fot. PAP)
Źródło: (fot. PAP)
(fot. PAP)
Źródło: (fot. PAP)
d4a8y3q

Podziel się opinią

Share
d4a8y3q
d4a8y3q
Więcej tematów