PolskaList Radosława Sikorskiego do Alesia Bialackiego

List Radosława Sikorskiego do Alesia Bialackiego

List Radosława Sikorskiego do Alesia Bialackiego
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz

25.09.2012 11:08, aktual.: 25.09.2012 12:42

"W dniu Pańskich pięćdziesiątych urodzin proszę przyjąć wyrazy najwyższego uznania dla Pańskiej niezłomnej postawy w walce o godność i poszanowanie praw człowieka na Białorusi"- napisał w liście do Alesia Bialackiego szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Minister zapewnia, że "solidaryzuje się z nim i będzie nadal wykorzystywał wszelkie możliwości, aby wraz ze wszystkimi jego przyjaciółmi oraz całym demokratycznym środowiskiem międzynarodowym zwracać uwagę świata na łamanie praw obywatelskich na Białorusi". "Życzę Panu i Pańskiemu krajowi wolności"- napisał Radosław Sikorski w liście do Alesia Bialackiego.

Aleś Bialacki otrzyma we wtorek nagrodę Human Rights Defenders za rok 2011. W imieniu więzionego przez reżim Łukaszenki białoruskiego obrońcy praw człowieka nagrodę odbierze jego rodzina. Nagrodę wręczy w Warszawie ambasador Stanów Zjednoczonych Lee Feinstein. Human Rights Defenders Award (Nagroda dla Obrońców Praw Człowieka) przyznawana jest osobom bądź organizacjom pozarządowym w uznaniu wyjątkowego męstwa i przywódczej roli wykazywanych w obronie praw człowieka i demokracji w obliczu represji rządowych. Na uroczystości wręczenia nagrody Ambasador Lee Feinstein odczyta oświadczenie sekretarz stanu Hillary Clinton informujące o uhonorowaniu Alesia Bialackiego w uznaniu jego osiągnięć, poświęcenia i odważnej postawy.

Aleś Bialacki to białoruski działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka; dyrektor Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna" 24 listopada 2011 roku został skazany na 4,5 roku kolonii o zaostrzonym rygorze oraz na konfiskatę mienia. Podstawą do jego aresztowania były informacje o kontach bankowych, przekazywane Białorusi przez litewskie ministerstwo sprawiedliwości oraz polską prokuraturę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także