Putin chce wojny z NATO? Brytyjski dowódca pewny

Admirał Tony Radakin, dowódca brytyjskich sił zbrojnych, w wywiadzie udzielonym brytyjskim mediom z okazji 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, stwierdził, że Władimir Putin "nie dąży do bezpośredniej konfrontacji z NATO, ani nie ma zamiaru prowadzić wojny nuklearnej".

Władimir Putin i Tony Radakin
Władimir Putin i Tony Radakin
Źródło zdjęć: © East News, Getty Images,
Mateusz Czmiel

Admirał Radakin podkreślił, że pomimo obecnej sytuacji na świecie, która stała się "trochę bardziej niebezpieczna", nie jesteśmy blisko wybuchu III wojny światowej. Ostrzegł jednocześnie przed używaniem "nieprecyzyjnego języka" w odniesieniu do obecnej sytuacji międzynarodowej.

"Inwazja na Ukrainę nieudana"

Admirał Radakin wyraził również przekonanie, że Ukraina jest w stanie odeprzeć rosyjską agresję. Zwrócił uwagę na podobieństwa między działaniami aliantów przeciwko nazistowskim Niemcom a obecnymi działaniami krajów zachodnich na rzecz pomocy Ukrainie w walce z inwazją Rosji.

Wskazał, że obecna wojna w Ukrainie to nie tylko konflikt zbrojny, ale także wojna ekonomiczna, logistyczna, przemysłowa i polityczna, której celem jest przywrócenie pokoju mieszkańcom Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ochrona granic UE. Eksperci o wyzwaniach: Zmiana prawa nie wystarczy

Admirał Radakin ocenił również, że mimo rozpoczętej przez Rosję ofensywy na obwód charkowski, "inwazja na Ukrainę nadal jest nieudana". Zauważył, że Rosja dokonuje pewnych postępów na lądzie, ale jej kontrola nad terytorium Ukrainy spadła z 17 proc. w marcu 2022 roku do obecnych 11 proc.

Rosja straci pół miliona ludzi

Na pytanie, czy Ukraina odniesie zwycięstwo, Radakin odpowiedział twierdząco, przewidując, że do końca czerwca Rosja straci 500 tys. ludzi - zabitych i rannych. Zwrócił uwagę, że wojna, którą Putin przewidywał na trzy dni, trwa już 800 dni, co jest trudne dla Ukrainy, ale podkreślił konieczność utrzymania wsparcia dla tego kraju.

Admirał Radakin wyraził również przekonanie, że Rosja nie dąży do bezpośredniej konfrontacji z NATO. Wskazał, że NATO ma ogromną przewagę liczebną nad Rosją. Nawiązując do sytuacji z kwietnia, gdy USA, Wielka Brytania i inni sojusznicy wsparli Izrael, gdy Iran wystrzelił w jego stronę ponad 100 pocisków balistycznych, prawie 200 dronów i dziesiątki pocisków manewrujących, ocenił, że potencjalni wrogowie nie mają takich zdolności.

Stwierdził, że tylko Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami mają taką zdolność, a dowództwo USA i biegłość, jaką osiągnęliśmy z naszymi sojusznikami, jest na poziomie wyższym niż u naszych potencjalnych wrogów.

Źródło artykułu:PAP
wojna w Ukrainienatorosja

Wybrane dla Ciebie