Trwa ładowanie...

Likwidacja zajezdni przy Grabiszyńskiej. Szykują się spore zmiany

Od soboty autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu nie będą już korzystać z zajezdni na ul. Grabiszyńskiej. W najbliższych latach powstanie tam centrum historyczne.

Share
Likwidacja zajezdni przy Grabiszyńskiej. Szykują się spore zmianyŹródło: WP.PL, fot: Michał Dzierżak
dxjqys8

- W piątek, 27 marca, kończymy pracę w zajezdni na ul. Grabiszyńskiej i autobusy po raz ostatni tego dnia po pracy na liniach zjadą do starej bazy. Następnie, przy wsparciu służb centrali ruchu, przejadą do przebudowanej zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej i w sobotę rozpoczną pracę, wyjeżdżając już z nowego obiektu – mówi Agnieszka Korzeniowska, rzecznik wrocławskiego MPK.

Według przewoźnika, cała operacja „przeprowadzki” autobusów z Grabiszyńskiej na Obornicką ma przebiegać płynnie i nie zakłócić w znacznym stopniu komunikacji w mieście. Stopniowo do pracy w nowej zajezdni będą również wdrażani kierowcy.

Przeniesienie autobusów z zajezdni na Grabiszyńskiej było planowane już od pewnego czasu, odkąd zapadła decyzja o utworzeniu na miejscu bazy autobusowej Centrum Historycznego „Zajezdnia”, którego prowadzeniem zajmie się Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Zajezdnia stanie się miejscem licznych wystaw, projekcji i przedsięwzięć edukacyjnych ukazujących powojenne dzieje Wrocławia. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – to właśnie podczas strajków w bazie na ul. Grabiszyńskiej w sierpniu 1980 r. narodziła się wrocławska „Solidarność”.

dxjqys8

W związku z planami przeprowadzki, od wiosny 2014 r. trwała przebudowa zajezdni autobusowej na ul. Obornickiej. Powiększono plac postojowy, przebudowano stację paliw oraz myjnię, a także zbudowano nową halę obsługi technicznej. Budowana pierwotnie na 100 autobusów zajezdnia teraz może przyjąć ich 290. Choć i tak okazuje się to zbyt mało, gdyż tabor miejskiego przewoźnika to 340 pojazdów. MPK tłumaczy, że pojazdy będą ustawiane ciaśniej, a ponadto nigdy w zajezdni nie będzie jednorazowo wszystkich 340 autobusów.

- Przeprowadzkę staraliśmy się zaplanować tak, by była jak najmniej uciążliwa dla pasażerów, jednak nie można uniknąć pewnych oczywistych zmian w rozkładzie jazdy, jakie wiążą się ze zmianą bazy – dodaje Agnieszka Korzeniowska.

Od 28 marca zostaną wprowadzone nowe rozkłady jazdy niemal wszystkich linii autobusowych – korekta będzie dotyczyła kursów wyjazdowych i zjazdowych, więc na pierwsze zmiany pasażerowie będą musieli się przygotować już w piątek wieczorem.

Wykaz zmian w rozkładach jazdy dostępny jest na stronie pasazer.mpk.wroc.pl.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dxjqys8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxjqys8
dxjqys8
Więcej tematów