Młyny Rothera dumą Bydgoszczy. Miał być hotel, a jest piękny Park Kultury
Położona w centrum Bydgoszczy Wyspa Młyńska jeszcze kilka lat temu straszyła swoim wyglądem. Dzięki środkom z Unii Europejskiej miejsce to jest teraz dumą miasta. To jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Bydgoszczy.
Wyspa Młyńska to przestrzenne serce Bydgoszczy. Nazywana jest zieloną enklawą w samym centrum 360-tysięcznego miasta. Jest tam park, aleje starych drzew, duże place trawników, aleje z ławeczkami, dookoła woda. Wymarzona sceneria do spaceru, biegania czy po prostu spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Mieści się tam wiele zabytkowym budynków, które w ostatnich latach zostały odrestaurowane i obecnie są dumą miasta. Dokonano rewitalizacji Młynów Rothera, dzięki czemu powstał tam Park Kultury. Łącznie w ramach trzech projektów otrzymano dofinansowanie w wysokości ponad 30 milionów złotych. Bez tych pieniędzy niemożliwe byłoby stworzenie tak pięknej przestrzeni w centrum miasta.
- Fundusze UE to ponad 1/4 nakładów poniesionych przez miasto na rewitalizację obiektu. Bez nich musielibyśmy ograniczyć prace i realizować je w dłuższym czasie; obniżyć jakość - atrakcyjność, innowacyjność, skalę wystaw i wyposażenia. Dzięki środkom z UE mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy zyskali "perełkę", dopełniło to także proces zwracania się miasta ku wodzie. Do tego Wyspa Młyńska stała się naszą dumą, miejscem najchętniej odwiedzanym przez turystów - powiedział Wirtualnej Polsce Michał Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"W Polskę na weekend". Roztocze to "polska Amazonia". Idealne miejsce nie tylko na jesienny weekend
Przez długie lata Wyspa Młyńska niszczała. Po II wojnie światowej zasypano Międzywodzie, najważniejszy na wyspie ciek wodny, który przez wieki napędzał urządzenia przemysłowe. Zrekonstruowano go w formie efektownej, kaskadowej strugi ujętej ciągami pieszymi, które nawiązują do historycznych pomostów. Sama wyspa otoczona jest parkami i to tam toczy się towarzyskie i kulturalne życie Bydgoszczy.
Miał być hotel, jest piękny Park Kultury
Dzięki inwestycjom pochodzący z XIX wieku zabytkowy zespół budynków Młynów Rothera zyskał nowe życie. Młyn oraz dwa spichlerze - Mączny i Zbożowy - swoje przemysłowe funkcje utraciły w latach 90. ubiegłego wieku. Przeszły wtedy w prywatne ręce, a celem było przekształcenie ich w obiekty hotelowe. Przez 20 lat ta sztuka nie udała się inwestorom. W 2013 roku miasto odkupiło zabytkowe obiekty i przystąpiło do przywracania im dawnego blasku.
W ramach unijnego wsparcia dofinansowano trzy projekty: Park Kultury. Rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy - prace w Spichrzu Zbożowym; Rewitalizacja Młyna Rothera w Bydgoszczy na cele kulturalno-turystyczne - prace w głównym budynku Młyna; Przestrzeń edukacji w Młynach Rothera - prace w Spichrzu Mącznym. I, jak słyszymy w bydgoskim Urzędzie Miasta, to nie koniec.
- Łącznie dofinansowanie wyniosło blisko 30 mln zł. W przygotowaniu do złożenia jest czwarty projekt z funduszy w ramach nowej perspektywy (2021-2027) - wniosek o ok. 9 mln zł m.in. na utworzenie wystawy kulturalno-naukowej "Wiedza o Mózgu" oraz przestrzeni konferencyjnej - dodał Sztybel.
220 tysięcy turystów rocznie
Odrestaurowane budynki dawnych młynów cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno bydgoszczan, jak i turystów. - Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera to instytucja, której celem jest wypełnianie życiem odrestaurowanego XIX-wiecznego kompleksu Młynów Rothera. Młyny to miejsce pulsującego miejskiego życia. To miejsce dające impuls oraz przestrzeń do działania. Instytucja działa, aby wnosić świeżość w miejską tkankę i budować kulturę codzienności. Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera stopniowo rozwija działalność i zachęca do tego, żeby spędzać w nim twórczo i aktywnie czas - na warsztatach, wydarzeniach i wystawach - przekazał nam wiceprezydent Bydgoszczy.
Przygotowywane są kolejne atrakcje, stałe wystawy, oferta wydarzeń i aranżacja przestrzeni. Działania Parku Kultury związane są także z dziedzictwem oraz nauką. Wszyscy chętni mogą bezpłatnie zwiedzać zrewitalizowany obiekt i podziwiać jego architekturę oraz elementy, które udało się zachować podczas prac. Warto dodać, że podczas renowacji w nowe miejsce przeniesiono ponad pięć tysięcy żab. Do tego każde z okien zostało wykonane indywidualnie, dla zachowania oryginalnego efektu dawnego magazynu zboża.
- Do dyspozycji gości jest także duży drewniany taras z fontanną oraz bezpłatny punkt widokowy na ostatnim piętrze Młyna. Dla gości dostępna jest także bogata oferta obejmująca wydarzenia i wystawy czasowe, które są organizowane zarówno przez samą instytucję, jak i jej partnerów. Tylko w 2022 r. Młyny odwiedziło ponad 220 000 osób - chwali się bydgoski magistrat.
W 2022 roku w Parku Kultury na Wyspie Młyńskiej została otwarta pierwsza stała wystawa: "Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką". - "Węzły" to ekspozycja poświęcona miastu nad rzeką. Na wystawie można poznać Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, można poczuć ducha miasta, w którym ważne wydarzenia ostatnich 170 lat przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców. Druga część wystawy poświęcona jest wyzwaniu, które nas czeka - jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym? Można się tu dowiedzieć więcej o faunie i florze żyjącej w Brdzie, sposobach na oszczędzanie wody i polityce miasta zwracającego się frontem do rzeki - dodał Sztybel.
- Wizyta w Młynach Rothera może zostać uzupełniona również o gastronomię. W obiekcie działają trzy lokale - międzykulturowa i międzypokoleniowa kawiarnia Nowe Miejsce prowadzona przez zespół instytucji oraz klubopiekarnia Woda i lodziarnia Mały Domek, które są prowadzone przez zewnętrznych operatorów - zakończył wiceprezydent Bydgoszczy.