Kościół prawosławny odwołał biskupa Filareta
Władze serbskiego Kościoła prawosławnego odwołały biskupa Filareta, znanego z poparcia dla skrajnych nacjonalistów serbskich. O decyzji Świętego Synodu informuje belgradzka gazeta "Novosti", dodając, że Filaret odmówił podporządkowania się tej decyzji.
W tej sytuacji urzędowe pomieszczenia, zajmowane dotąd przez Filareta w średniowiecznym klasztorze Mileszeva na południe od Belgradu, zostały opieczętowane. Według serbskich mediów Synod podjął decyzję o odwołaniu Filareta po licznych skargach obywateli, a także podległych mu duchownych. Rozpatrzeniem tych sygnałów, dotyczących także spraw finansowych, zajęła się specjalna komisja kościelna. Święty Synod podjął decyzję na postawie jej sprawozdania.
Podczas wojen na obszarze dawnej Jugosławii (1991-1999) Filaret błogosławił broń serbskich ekstremistów. W styczniu br. odznaczył kościelnym orderem Białego Anioła Vojislava Szeszelja, oskarżonego o zbrodnie wojenne byłego wicepremiera Serbii i lidera serbskich ultranacjonalistów.
Szeszelj w listopadzie zeszłego roku wrócił do Serbii, zwolniony tymczasowo z powodu zaawansowanej choroby nowotworowej po 12 latach w areszcie międzynarodowego trybunału ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii. Trybunał ten sądzi go za zbrodnie popełnione w Bośni i Hercegowinie oraz w Chorwacji w latach 1991-93.
Filaret był biskupem mileszevskim przez 16 lat. Tymczasowo jego obowiązki przejął biskup czarnogórskiego Nikszicia, Joanikije. Media informują, że w biskupstwie Mileszeva zarządzono szczegółową kontrolę ksiąg.