Trwa ładowanie...

Kopalnia węgla kamiennego Kazimierz-Juliusz zostanie zamknieta

Ostatnie kopalnia węgla kamiennego w Sosnowcu zostanie zamknięta. Nie jest to jednak kolejna odsłona kryzysu branży wydobywczej: w Kazimierzu-Juliuszu kończą się pokłady węgla, a wydobywanie resztek jest zbyt kosztowne.

Share
Kopalnia węgla kamiennego Kazimierz-Juliusz zostanie zamknieta
Źródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d9e1qzg

Koniec kopalni zbliżał się wielkimi krokami już od dłuższego czasu. Na początku wyznaczoną datą był rok 2017 - jednak wskutek spadających cen węgla i problemów z wydobywaniem w Kazimierzu-Juliuszu decyzja zapadła dużo szybciej. Prace zostaną zakończone jeszcze we wrześniu.

- Kopalnia od dłuższego czasu prowadzi eksploatację, która ekonomicznie jest nierentowna. Dwie ostatnie wypłaty uzyskano dzięki zaangażowaniu Katowickiego Holdingu Węglowego - mówił Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, podczas poniedziałkowego spotkania z załogą sosnowieckiego zakładu.

d9e1qzg

Prezes Łój zapewnił także pracowników, że wszyscy znajdą zatrudnienie w innych kopalniach spółki, chociaż niekoniecznie na podobnych stanowiskach. Póki co jednak część załogi będzie kontynuować pracę w Sosnowcu, żeby przeprowadzić proces technicznej likwidacji Kazimierza-Juliusza. Do końca września pozostali zostaną przeniesieni do kopalń Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic.

Teraz zarząd kopalni musi jeszcze opracować plan likwidacji zakładu - ustalić sposób i terminy poszczególnych etapów.

d9e1qzg

Podziel się opinią

Share
d9e1qzg
d9e1qzg
Więcej tematów