Trwa ładowanie...
d2g57ma

Kontrowersyjna książka w niemieckich księgarniach

Najnowsza powieść Martina Walsera "Śmierć krytyka" ukaże się na niemieckim rynku księgarskim mimo zarzutów o wymowę antysemicką.

d2g57ma

Frankfurcki dom wydawniczy Suhrkamp poinformował w środę, że kontrowersyjna książka pojawi się w księgarniach 26 czerwca.

Jak oświadczył przedstawiciel Suhrkampa, wydawnictwo zamierza - mimo zarzutów o antysemityzm wobec autora - pozostać wierne swej tradycji i pozostanie miejscem dyskusji literackich.

Krytyk literacki Marcel Reich-Ranicki nazwał decyzję "bardzo przykrą". Taka książka nie pasuje do programu wydawniczego tej oficyny - powiedział. Reich-Ranicki apelował wcześniej o rezygnację z opublikowania powieści.

Reich-Ranicki zarzuca Walserowi "wyraźne antysemickie tendencje". Walser "przemyca najgorsze i najbardziej chodliwe stereotypy antysemityzmu - często w pobocznych zdaniach" -twierdzi krytyk.

d2g57ma

Powieść Walsera wywołała skandal jeszcze przed ukazaniem się na rynku księgarskim. Konserwatywny dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" odmówił wydrukowania fragmentów utworu, przesłanych do redakcji przez autora. Wydawca "FAZ" Frank Schirrmacher skrytykował powieść jako "antysemickie uproszczenie" i "dokument nienawiści".

Pierwowzorem negatywnego bohatera powieści, jak przyznaje Walser, jest Reich-Ranicki, który w przeszłości bardzo surowo oceniał jego kolejne powieści. Mieszkający od 1958 r. w Niemczech Reich-Ranicki jest uważany za najwybitniejszego współczesnego krytyka literackiego. Reich-Ranicki jest Żydem, przeżył hitlerowską okupację w kryjówce na terenie okupowanej Polski. Rodzina Ranickiego, mieszkająca od 1938 r. w Polsce, została zamordowana przez nazistów. (ej)

d2g57ma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g57ma
Więcej tematów