Przełom. Świat czekał na komunikat WHO w sprawie COVID-19
- Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych WHO spotkał się po raz piętnasty i zalecił mi ogłoszenie zakończenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Dlatego z wielką nadzieją ogłaszam, że globalny stan zagrożenia COVID-19 dobiegł końca - przekazał dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Szef WHO zaznaczył przy tym, że nie oznacza to jednak, że COVID-19 nie jest nadal zagrożeniem dla jednostek. - W tej chwili tysiące ludzi na całym świecie walczą o życie na oddziałach intensywnej terapii. A kolejne miliony nadal żyją z wyniszczającymi skutkami - dodał.
- Ten wirus z nami zostanie. Nadal zabija i wciąż się zmienia. Pozostaje ryzyko pojawienia się nowych wariantów, które powodują nowe gwałtowne wzrosty zachorowań i zgonów - wyjaśnił Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Ważny komunikat ws. COVID-19. Ogłosił go szef WHO
- Najgorszą rzeczą, jaką każdy kraj może teraz zrobić, jest wykorzystanie tej wiadomości jako powodu do utraty czujności, demontażu systemów, które zbudował, lub wysłania wiadomości swoim obywatelom, że nie ma co się martwić koronawirusem - podkreślił szef WHO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Alkoholowy problem Polaków. "Pijemy tyle samo wódki co w roku 1993"
Jak podkreślił, jedną z największych tragedii pandemii COVID-19 było to, że wcale nie musiała tak przebiegać. - Mamy narzędzia i technologie, aby lepiej przygotować się na pandemie, wykryć je wcześniej, szybciej na nie reagować i łagodzić ich skutki. Jednak w skali globalnej brak koordynacji, brak równości i brak solidarności oznaczał, że te narzędzia nie były wykorzystywane tak skutecznie, jak mogłyby - przyznał szef WHO.
- Wiele ludzi odeszło, choć wcale nie musiało. Musimy obiecać sobie, naszym dzieciom i wnukom, że nigdy więcej nie popełnimy tych błędów - podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Jak poinformował rząd, w ciągu ostatniej doby w Polsce badania potwierdziły 251 zakażeń koronawirusem, w tym 70 ponownych. Zmarły dwie osoby z COVID-19 Wykonano 4125 testów. Zgodnie z piątkowym zestawieniem łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 514 502 przypadki. Zmarło 119 559 osób z COVID-19.
W Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 wykonuje się dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Osoby w wieku 60+ mogą zgłosić się po 5. dawkę szczepionki. Szczepienia wykonywane są preparatami zaktualizowanymi, działającymi przeciw podwariantom omikronu. Rejestracja odbywa się pod numerem 989 lub poprzez stronę pacjent.gov.pl.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski