Grypa, COVID, RSV. Jak odróżnić objawy infekcji?
Bez badań trudno jest odróżnić zwykłe przeziębienie, grypę, Covid-19 i RSV, ponieważ infekcje te wywołują podobne objawy - ostrzega amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Wszystkie te infekcje rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Są jednak pewne różnice, które warto znać.
29.12.2022 14:19
Jak się zakażamy grypą, COVID-19, RSV?
Do zakażenia SARS-CoV-2, grypą sezonową, a także RSV i zwykłym przeziębieniem dochodzi poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z dużymi kropelkami oddechowymi. W przypadku dwóch pierwszych drobnoustrojów zakażenia mogą być również przenoszone przez tzw. aerozole, czyli mniejsze kropelki rozprzestrzeniające się na większą odległość i dłużej pozostające w powietrzu. Stąd ryzyko zakażenia nimi może być większe.
Zdolność osoby już zakażonej do zarażania innych w przypadku grypy rozpoczyna się zwykle dzień przed wystąpieniem objawów chorobowych i trwa do 5 - 7 dni po zakażeniu. Wirus SARS - CoV - 2 może zakażać na dwa dni przed wystąpieniem objawów, a zdolność do zakażania może utrzymywać się do 21 dni po wystąpieniu objawów lub po zakażeniu u pacjentów bezobjawowych.
Wszystkie te infekcje - przeziębienie, grypa, Covid-19, a także wirus RSV wywołują podobne objawy, dla tego bez badań trudno je odróżnić. Jednak badanie na obecność Covid-19 wystarczy, aby przynajmniej zdiagnozować lub wyeliminować tę infekcję. Wskazówką mogą być też niektóre dolegliwości, bo mimo podobieństw, nie wszystkie występują w każdej infekcji układu oddechowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grypa, COVID-19, przeziębiebie, RSV: Objawy
Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zwracają uwagę, że jedynie kaszel często występuje zarówno przy zwykłym przeziębieniu, Covid- =19, grypie sezonowej, jak i RSV. Trudności w oddychaniu są specyficzne dla Covid-19, ponieważ często występują w tej infekcji. Są dość powszechne, gdy przyczyną infekcji jest RSV, odpowiedzialny za najczęstsze zakażenia układu oddechowego u noworodków i niemowląt. Natomiast bardzo rzadko występują w przypadku zwykłego przeziębienia i grypy sezonowej.
Gorączka raczej nie występuje podczas przeziębienia, ale jest częstym objawem grypy sezonowej. Nieco rzadziej występuje podczas Covid-19 i infekcji RSV. Z kolei ból głowy jest częstą dolegliwością grypy i Covid-19, nieco rzadziej występuje podczas zwykłego przeziębienia i zakażenia wirusem RSV.
Bóle mięśni są również charakterystyczne dla grypy, ale mogą wystąpić w wyniku infekcji Covid-19 i zwykłego przeziębienia, choć w tych infekcjach są nieco rzadsze. Natomiast rzadko występują przy zakażeniu wirusem RSV.
Utrata smaku i węchu często występowała u osób zakażonych SARS - CoV - 2, zwłaszcza w początkowej fazie pandemii. Teraz też się zdarza, ale należy pamiętać, że nie jest to dolegliwość występująca tylko przy tej infekcji. Przeziębienia, grypa sezonowa i RSV również mogą ją wywołać, choć zdarza się to rzadziej.
Zaczerwienienie i obrzęk nosa może wystąpić przy każdej z tych infekcji układu oddechowego, choć jest bardziej charakterystyczne dla przeziębienia i infekcji RSV. Podobnie jest z kichaniem - towarzyszy ono zwykłemu przeziębieniu, grypie, Covid-19, a także RSV, choć najczęściej wskazuje na zwykłe przeziębienie.
Ból gardła rzadko wskazuje na wirusa RSV, a często występuje przy przeziębieniu i Covid-19, nieco rzadziej, gdy mamy grypę. Świszczący oddech wskazuje na zakażenie RSV, znacznie rzadziej występuje przy pozostałych trzech infekcjach układu oddechowego. Z kolei wymioty i nudności częściej wskazują na grypę i Covid-19, rzadziej na przeziębienie lub RSV.
Dla zdrowych dzieci zakażenie RSV nie jest groźne i ma zwykle łagodny przebieg. Zagraża głównie wcześniakom, dzieciom z niedoborami odporności i niektórymi wadami wrodzonymi, zwłaszcza układu oddechowego i sercowego. Nie ma szczepionki przeciwko temu patogenowi. Zaawansowane badania nad takim preparatem są dopiero prowadzone, np. w Wielkiej Brytanii.
Szczepienia na COVID
Nie ma również szczepionki przeciwko wirusom przeziębienia. Istnieją jednak skuteczne szczepionki chroniące przed grypą sezonową i Covid-19. Najlepsze, co możemy zrobić, to zaszczepić się - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, prof. Ernest Kuchar. "Obu zakażeniem trudno w pełni zapobiec, ale łatwo złagodzić ich przebieg za pomocą szczepień, które najprościej jest przyjąć jednocześnie" - przekonuje.
Specjalista przyznaje, że nie ma szczepionek, które są w 100 proc. skuteczne, ale szczepiąc się unikamy ciężkiego przebiegu infekcji, zarówno w przypadku grypy, jak i Covid-19.