Trwa ładowanie...
d3oqkof
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości ws. depozytów bankowych

• Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy ws. systemów gwarancji depozytów bankowych
• Dyrektywa z 2014 roku wzmacnia ochronę deponentów
• Termin wdrożenia dyrektywy upłynął 3 lipca 2015 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości ws. depozytów bankowych
(AFP, Fot: Frederick Florin)
d3oqkof

Komisja zdecydowała się na taki krok, mimo że prace w Polsce dotyczące wdrożenia dyrektywy są na ostatnim etapie.

Chodzi o przepisy z 2014 roku, które zapewniają większą ochronę bankowych depozytów w całej Unii. Utrzymane zostały gwarantowane oszczędności na kontach do 100 tysięcy euro, natomiast wypłata pieniędzy w przypadku bankructwa banków ma być szybsza i łatwiejsza.

Termin wdrożenia tych przepisów upłynął na początku lipca ubiegłego roku. Od tego czasu Komisja wysłała do Polski dwa ponaglenia, ostatnie w grudniu. W Polsce prace przyspieszyły i 20 maja przepisy przyjął Sejm. Teraz jeszcze tylko zatwierdzenie w Senacie i podpis prezydenta.

Komisja była świadoma prowadzonych prac i planowanego ich zakończenia już w przyszłym miesiącu, mimo to zdecydowała się na skierowanie pozwu. Komisja w każdej chwili może ten pozew wycofać, jeśli otrzyma informacje o pełnym wdrożeniu dyrektywy. Gdyby jednak tej informacji nie było do momentu ogłoszenia wyroku przez unijny Trybunał Sprawiedliwości, wtedy sędziowie mogą nałożyć na Polskę karę finansową.

d3oqkof

Podziel się opinią

Share

d3oqkof

d3oqkof
Więcej tematów