Trwa ładowanie...
d1h2eqr

Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości ws. depozytów bankowych

• Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy ws. systemów gwarancji depozytów bankowych • Dyrektywa z 2014 roku wzmacnia ochronę deponentów • Termin wdrożenia dyrektywy upłynął 3 lipca 2015 roku
Share
Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości ws. depozytów bankowych
Źródło: AFP, Fot: Frederick Florin
d1h2eqr

Komisja zdecydowała się na taki krok, mimo że prace w Polsce dotyczące wdrożenia dyrektywy są na ostatnim etapie.

Chodzi o przepisy z 2014 roku, które zapewniają większą ochronę bankowych depozytów w całej Unii. Utrzymane zostały gwarantowane oszczędności na kontach do 100 tysięcy euro, natomiast wypłata pieniędzy w przypadku bankructwa banków ma być szybsza i łatwiejsza.

Termin wdrożenia tych przepisów upłynął na początku lipca ubiegłego roku. Od tego czasu Komisja wysłała do Polski dwa ponaglenia, ostatnie w grudniu. W Polsce prace przyspieszyły i 20 maja przepisy przyjął Sejm. Teraz jeszcze tylko zatwierdzenie w Senacie i podpis prezydenta.

d1h2eqr

Komisja była świadoma prowadzonych prac i planowanego ich zakończenia już w przyszłym miesiącu, mimo to zdecydowała się na skierowanie pozwu. Komisja w każdej chwili może ten pozew wycofać, jeśli otrzyma informacje o pełnym wdrożeniu dyrektywy. Gdyby jednak tej informacji nie było do momentu ogłoszenia wyroku przez unijny Trybunał Sprawiedliwości, wtedy sędziowie mogą nałożyć na Polskę karę finansową.

d1h2eqr

Podziel się opinią

Share
d1h2eqr
d1h2eqr
Więcej tematów