Trwa ładowanie...
d4b5qag

Kolejne groźby Państwa Islamskiego - Brytyjczyk zagrożony egzekucją w Syrii

Po egzekucji drugiego Amerykanina przez Państwo Islamskie następny zagrożony ścięciem zakładnik w rękach dżihadystów to obywatel brytyjski. Premier David Cameron zwołał posiedzenie komitetu kryzysowego Cobra, aby zastanowić się nad reakcją na groźbę stracenia Brytyjczyka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dżihadyści grożą śmiercią kolejnego zakładnika
Dżihadyści grożą śmiercią kolejnego zakładnika (AFP, Fot: Site)
d4b5qag

Cameron odmawiał dotychczas użycia brytyjskich sił zbrojnych w walce z Państwem Islamskim, do czego namawia go rosnące grono najwyższych emerytowanych wojskowych. Dwa dni temu jednak, podczas wystąpienia w Izbie Gmin, premier zastrzegł sobie prawo do "szybkiej reakcji zbrojnej" na niespodziewany rozwój sytuacji i zwrócenie się do parlamentu o zgodę dopiero po fakcie.

Takim niespodziewanym zwrotem mogłaby się stać ewentualna egzekucja Brytyjczyka. Jak powiedział BBC Haras Rafiq, analityk z ośrodka Quilliam Foundation, dotychczasowa bierna postawa Londynu w niczym mu nie pomogła: - Zapowiedź, że następnym straconym zakładnikiem będzie Brytyjczyk, wskazuje, że ci ludzie nie widzą różnicy między Wielka Brytania, a USA.

Haras Rafiq dodał też, że radykalizm islamski niewiele wspólnego z bieżącą polityką zagraniczną Londynu czy Waszyngtonu, bo zamachy z września 2001 roku poprzedziły przecież interwencje zbrojne w Afganistanie i Iraku, a nie były ich następstwem.

d4b5qag

W rękach dżihadystów

BBC News nie ujawnia nazwiska brytyjskiego zakładnika, pisząc jedynie, że "ma on rodzinę w Szkocji". Informacyjna Agencja Radiowa pisze, że media w Londynie nie upubliczniają jego tożsamości, aby oszczędzić bólu rodzinie.

Wiele innych mediów twierdzi jednak, że śmiercią zagrożony jest obecnie David Cawthorne Haines. Jak podaje stacja NBC News, Haines pracował w Syrii dla organizacji pokojowej Nonviolent Peaceforce. Jej przedstawiciel potwierdza, że mężczyzna współpracował z nimi w 2012 roku w Sudanie Południowym, a na początku 2013 roku został porwany w Syrii.

Źródła: IAR, NBC News, BBC News.

d4b5qag

Podziel się opinią

Share

d4b5qag

d4b5qag
Więcej tematów