Trwa ładowanie...

Kolej metropolitarna kupi tabor za 114 mln zł

Samorząd Województwa podpisał umowę kupna 10 spalinowych szynobusów dla kolei metropolitarnej. Warty 114 mln zł kontrakt zrealizuje bydgoska PESA.

Share
Kolej metropolitarna kupi tabor za 114 mln zł
Źródło: www.pkm-sa.pl
d46curo

Podpisanie umowy odbyło się na terenie będącego jeszcze w budowie przystanku PKM Niedźwiednik, znajdującego się przy ul. Słowackiego - jednej z głównych gdańskich arterii. Symboliczne podpisy złożyli Marszałek Województwa Mieczysław Struk oraz Wicemarszałek Ryszard Świlski, a ze strony firmy PESA - Wiceprezes Robert Świechowicz oraz prokurent Maciej Maciejewski.

Wartość kontraktu to ponad 114 mln zł, z czego ponad 60 proc. wyłożyła Unia Europejska. Produkcją zakupionych składów firma z Bydgoszczy zajmuje się już od kilku lat. Jest to obecnie najnowsza polska konstrukcja dostosowana do warunków klimatycznych. Ich silną stroną jest doskonała klimatyzacja oraz ogrzewanie. Zamówione pojazdy charakteryzować się mają wysoką innowacyjnością. Wyposażone zostaną w System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, WiFi oraz klimatyzację.

d46curo

Każdy ze składów pomieści nawet 350 podróżnych, a jego maksymalna prędkość wyniesie 120 kilometrów na godzinę. Jest to największy realizowany przez samorząd wojewódzki kontrakt na zakup taboru kolejowego w historii. Do tej pory kupowaliśmy jednocześnie nie więcej niż 6 pełnych składów. Zakup ten byłby niemożliwy, gdyby nie pieniądze pochodzące z funduszy europejskich.

Wszystkie prace przebiegają planowo, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Na żadnym odcinku budowy nie ma opóźnień. Prace mają się zakończyć w czerwcu 2015 roku. Zwieńczeniem budowy będzie test linii kolejowych w czerwcu. Torowisko oraz trakcja muszą dostać homologację, aby mogły być dopuszczone do użytku pasażerskiego.

d46curo

Podziel się opinią

Share
d46curo
d46curo
Więcej tematów