Trwa ładowanie...
dhr7oqz

Janina Ochojska

Najnowsze informacje
2.6
(35 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Gdańsk

dhr7oqz
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Janina Ochojska to działaczka społeczna, która założyła Polską Akcję Humanitarną. Od ponad 30 lat niesie pomoc ludziom ubogim, niedożywionym i pozbawionym dostępu do wody pitnej.

Janina Ochojska – życiorys

Janina Ochojska, a w zasadzie Janina Maria Ochojska-Okońska, urodziła się 12 marca 1955 roku w Gdańsku. Pochodzi z ubogiej rodziny górniczej. Skończyła astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach pracowała naukowo w Pracowni Astrofizyki PAN w toruńskim oddziale Centrum Astronomicznego.

Ochojska od szóstego miesiąca życia jest osobą niepełnosprawną – chodzi o kulach, odkąd skończyła pięć lat. Boryka się z chorobą Heinego-Medina (zwaną również polio), której epidemia wybuchła w Polsce lat 50. – w środku epoki stalinowskiej. Przeszła już ponad 30 operacji, w tym kilka poważnych zabiegów mających na celu zniwelowanie poważnego skrzywienia kręgosłupa.

Większość dzieciństwa Janina Ochojska spędziła na oddziałach szpitalnych i w sanatoriach. Największy wpływ na jej życiową drogę miał pobyt w Zakładzie Leczniczo-Wychowawczym dla Dzieci Kalekich – świebodzińskiej placówce prowadzonej przez doktora Lecha Wierusza. Jednak z ideą pomocy humanitarnej zetknęła się dopiero w 1984 roku we Francji, gdzie wyjechała na najpoważniejszą z dotychczasowych operacji, finansowaną przez francuskie Ministerstwo Zdrowia.

Leczenie na Zachodzie uchroniło Ochojską przed wózkiem inwalidzkim. Dzięki wyjazdowi znalazła się w szeregach Fundacji EquiLibre, która organizowała pomoc dla Polski w PRL-u. Zajmowała się wyszukiwaniem kontaktów i koordynacją pracy wolontariuszy.

Po powrocie do kraju wraz z grupą innych działaczy zarejstrowała polski oddział fundacji, rozszerzającej stopniowo sferę swych działań m.in. na Rumunię, Bośnię, Armenię, Nigerię i Kurdystan. W 1992 roku zorganizowała pierwszy polski konwój pomocy dla ogarniętej wojną Jugosławii. W roku 1995 pojechała w kolejnym konwoju – do Kazachstanu.

Janina Ochojska – małżeństwo

W 1996 roku Janina Ochojska wyszła za młodszego o 16 lat Michała Okońskiego, który był wziętym dziennikarzem publikującym w "Tygodniku Powszechnym", a także w takich tytułach jak "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita", "Konteksty" i "Charaktery". Michał, również zaangażowany w pomoc humanitarną, wyruszył razem z Janiną do Kazachstanu i oświadczył się jej tuż po powrocie. Wspólne życie Okońskich toczyło się między Warszawą a Krakowem. Mąż porzucił Ochojską po 8 latach małżeństwa. Związał się z inną kobietą.

Janina Ochojska – Polska Akcja Humanitarna

Dziełem życia Janiny Ochojskiej jest Polska Akcja Humanitarna – organizacja pozarządowa powołana do istnienia w 1992 roku. PAH udziela pomocy ludziom w krajach dotkniętym klęską humanitarną, wywołaną np. przez wojnę, trzęsienie ziemi czy suszę. Specjalizuje się w zapewnianiu odpowiednich warunków sanitarnych i prowadzeniu edukacji z zakresu higieny. Dba o utrzymanie infrastruktury wodnej, a zwłaszcza o budowę studni w krajach afrykańskich. Dostarcza paczki żywnościowe oraz zapewnia wsparcie finansowe potrzebującym.

Polska Akcja Humanitarna dotarła z pomocą już do ponad 40 państw. Działa również na terenie Polski. Od 1998 roku prowadzi program "Pajacyk", ze środków którego finansowane są posiłki w szkołach i placówkach środowiskowych.

Janina Ochojska – nagrody i odznaczenia

Janina Ochojska zdobyła wiele nagród, orderów i odznaczeń nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Została uhonorowana m.in. Orderem Odrodzenia Polski, Odznaką "Bene Merito" i Nagrodą im. Jana Karskiego. W 2003 roku otrzymała Legię Honorową – najwyższe francuskie odznaczenie państwowe. Przypadł jej również w udziale tytuł "Kobiety Europy" przyznawany przez Wspólnotę Europejską w Brukseli.

Janina Ochojska w polityce – wybory do Parlamentu Europejskiego

Janina Ochojska – zaangażowana w sprawy Europy i całego świata – zdecydowała się na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019. Chce jeszcze skuteczniej docierać z pomocą tam, gdzie mieszkają ludzie dotknięci ubóstwem i pozbawieni dostępu do wody pitnej. Najprawdopodobniej będzie kandydatką Koalicji Europejskiej z pierwszej pozycji w okręgu 12, który obejmuje województwa opolskie i dolnośląskie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhr7oqz
dhr7oqz
dhr7oqz
Więcej tematów
dhr7oqz