Trwa ładowanie...
d1ywc8r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Iran: Zachód domaga się za dużych ustępstw ws. programu atomowego

Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że światowe potęgi domagają się od Teheranu zbyt dużych ustępstw w negocjacjach dotyczących irańskiego programu nuklearnego. Zaznaczył jednak, że nadal istnieje szansa na porozumienie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Catherine Ashton i Mohammad Dżawad Zarif
Catherine Ashton i Mohammad Dżawad Zarif (AFP, Fot: Dieter Nagl)
d1ywc8r

Zarif oświadczył przed wizytą w Turcji, gdzie będzie rozmawiał z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton, że liczy na kompromis mimo licznych rozbieżności w stanowiskach.

- Powinni powstrzymać się od formułowania zbyt daleko idących postulatów. Mamy swoje granice, a oni także chcą zapewnień, że nasz program nuklearny będzie mieć charakter pokojowy. Wierzymy, że nasze stanowiska się spotkają - powiedział Zarif cytowany przez irańską agencję prasową IRNA.

- Liczę, że realizm wywołany ostatnią rundą rozmów zbliży nas do wspólnych wniosków. Jesteśmy w stanie usunąć jedną lub dwie przeszkody (na drodze do porozumienia) albo stawić czoło kolejnym. W każdym wypadku musimy być gotowi na włożenie wysiłku w zakończenie tego procesu - zaznaczył szef irańskiej dyplomacji.

d1ywc8r

Ostatnia, czwarta runda negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego między przedstawicielami sześciu mocarstw a Iranem zakończyła się 16 maja bez rezultatów ani wyraźnych postępów. Irański wiceminister spraw zagranicznych Abbas Aragczi informował wtedy przedstawicieli mediów, że "różnice były zbyt duże", aby można było rozpocząć redagowanie porozumienia.

Zarif uważa, że światowe potęgi powinny powstrzymać się od wywierania na Iran dodatkowej presji, aby zmusić jego władze do ustępstw.

- Sankcje nie przyniosły im żadnych efektów, spowodowały tylko, że wyprodukowaliśmy 19 tysięcy wirówek - powiedział odnosząc się do urządzeń wykorzystywanych podczas procesu wzbogacania uranu.

Rozmowy, które powinny doprowadzić do zawarcia porozumienia zobowiązującego Iran do rezygnacji z przygotowania produkcji broni nuklearnej w zamian za całkowite zniesienie sankcji gospodarczych wobec Teheranu rozpoczęły się 18 lutego. Władze w Teheranie uważają, że istnieje szansa na osiągnięcie końcowego porozumienia przed 20 lipca, wyznaczonym ostatecznym terminem zawarcia wspomnianego porozumienia.

Iran zaprzecza, jakoby miał być zainteresowany produkcją broni jądrowej, i zapewnia, że jego program wzbogacania uranu ma na celu jedynie produkcję paliwa do reaktora atomowego.

d1ywc8r

Podziel się opinią

Share

d1ywc8r

d1ywc8r
Więcej tematów