Trwa ładowanie...

IPN upamiętni rocznicę 13 grudnia. Instytut zaprasza m.in. na maraton filmowy o stanie wojennym

Wystawa plenerowa, maraton filmowy i akcja upamiętnienia ofiar stanu wojennego - to najważniejsze przedsięwzięcia Instytutu Pamięci Narodowej w rocznicę 13 grudnia. Tego dnia 33 lata temu, niezgodnie z konstytucją PRL, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - kierowanej przez generała Wojciecha Jaruzelskiego - w Polsce wprowadzono stan wojenny.

Share
IPN upamiętni rocznicę 13 grudnia. Instytut zaprasza m.in. na maraton filmowy o stanie wojennym
Źródło: PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski
d3aj5be

Uroczystości upamiętniające tamten tragiczny czas rozpoczną się już dziś. O 12:00, przed ratuszem na warszawskim Bemowie, zostanie otwarta plenerowa wystawa "586 dni stanu wojennego", która przypomina najważniejsze fakty z lat 1981-1983.

Z kolei po południu (17:00) prezydent Bronisław Komorowski przed budynkiem Aresztu Śledczego na warszawskiej Białołęce zapali świecę pamięci dla ofiar stanu wojennego. Wiąże się to z akcją IPN "Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności". Tę akcję honorowym patronatem objął Prezydent Bronisław Komorowski.

d3aj5be

A wieczorem IPN zaprasza na maraton filmowy o stanie wojennym. W 20 kinach w całej Polsce odbędą się projekcje, podczas których zostaną wyświetlone filmy: "Bez końca" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, "Popiełuszko. Wolność jest w nas" w reżyserii Rafała Wieczyńskiego oraz "80 milionów" w reżyserii Waldemara Krzystka.

Prezes IPN Łukasz Kamiński wyjaśnia, że Instytut chce uczyć i uświadamiać o stanie wojennym również przez sztukę. - Te trzy filmy pokazują rzeczywistość stanu wojennego z różnych perspektyw, ale razem tworzą pewną całość - wyjaśnia prezes Instytutu. Jego zdaniem, warto obejrzeć te trzy obrazy, by wzbudzić w sobie pewną refleksję na temat stanu wojennego i skutków, jakie miał dla Polski.

Bezpłatne bilety na maraton, który rozpocznie się o 22:00, można dostać w wybranych siedzibach Instytutu Pamięci Narodowej oraz w kasach kin.

Pełna lista kin i miejsc odbioru biletów zamieszczona jest na stronie www.pamiec.pl/13grudnia. Liczba biletów jest ograniczona.

d3aj5be

Podziel się opinią

Share
d3aj5be
d3aj5be
Więcej tematów