IMGW: ostrzeżenia hydrologiczne dla 11 województw
W Polsce - nadal burzowo, mokro i na dodatek się ochłodzi. Dzisiaj gwałtownych zjawisk należy się spodziewać się głównie w południowej części kraju - informuje Julita Cedzyńska-Ziemba, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na terenie 11 województw nadal obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne - wynika z najnowszych danych IMGW.
28.05.2014 | aktual.: 28.05.2014 17:10
Ostrzeżenia dla Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski dotyczą intensywnych opadów deszczu, na Dolnym Śląsku - dodatkowo burz, a od Opolszczyzny przez Śląskie, Małopolskie, Podkarpackie, Lubelskie, Świętokrzyskie i Łódzkie - burz także z gradem. Julita Cedzyńska-Ziemba ostrzega również przed silnym wiatrem, którego prędkość podczas burz może przekraczać70 km/godz.
W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad 900 razy; najtrudniejsza sytuacja była w województwach dolnośląskim i opolskim.
W środę przed południem stan alarmowy był przekroczony w dorzeczu Wisły na dwóch stacjach wodowskazowych, w tym o kilka centymetrów na Wieprzu w Trawnikach oraz na jednej stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry - o 15 cm na Bobrze w Pilchowicach.
Stan ostrzegawczy był przekroczony na 14 stacjach wodowskazowych - siedmiu w dorzeczu Wisły i siedmiu w dorzeczu Odry.
Ostrzeżenia hydrologiczne dla 11 województw
IMGW przypomniał, że nadal obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne dla 11 województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego.
Jak powiedział rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, w ciągu ostatniej doby najwięcej akcji strażaków polegało na usuwaniu skutków intensywnych opadów deszczu - m.in. wypompowywali wodę z zalanych piwnic, ulic, przejazdów pod wiaduktami, a także umacniali i podwyższali wały.
- Najtrudniejsza sytuacja była, tak jak prognozowano, w województwach dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim i małopolskim. W powiecie nyskim i głubczyckim (woj. opolskie) wezbrane potoki zalały kilkadziesiąt budynków. We Wrocławiu zalane zostały ulice, przejazdy pod wiaduktami, samochody; intensywny deszcz spowodował paraliż komunikacyjny - relacjonował Frątczak.
W woj. wielkopolskim najtrudniejsza sytuacja była w pow. leszczyńskim, tureckim, wolsztyńskim i w konińskim. W miejscowości Lisiec Wielki (pow. koniński) z koryta wystąpiła lokalna rzeka i podtopiła pobliskie gospodarstwa. Z kolei w m. Osieczna w pow. leszczyńskim doszło do osunięcia ziemi wraz z budynkiem gospodarczym.
Jak dodał Frątczak, w wielu miejscach wiał też silny wiatr. Strażacy musieli usuwać z dróg powalone drzewa i konary. Uszkodzonych zostało kilkanaście dachów. Strażacy cały czas umacniają i podwyższają wały w miejscach, które według ich oceny mogą być najbardziej zagrożone.
Jak przypomniał Frątczak, w woj. dolnośląskim - gdzie sytuacja według prognoz synoptyków ma być najtrudniejsza - w stan gotowości postawione są wszystkie jednostki PSP, a także strażacy ochotnicy. Do Wrocławia pojechało dodatkowo 350 strażaków z dwóch szkół pożarniczych z Poznania i Bydgoszczy; w gotowości są też dwie grupy ratownictwa wysokościowego z Łodzi i Warszawy, które mają do dyspozycji trzy śmigłowce policyjne.
Prognoza na czwartek
W czwartek w południowej połowie kraju zachmurzenie duże oraz opady deszczu, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i południowym wschodzie Lubelszczyzny miejscami również burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów od 10 mm w dzielnicach centralnych do 30 mm na południu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami, głównie na wybrzeżu, możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11 st., 12 st. na wybrzeżu, około 15 st. w centrum, do 20 st. na południu Podkarpacia. Wiatr północny, słaby i umiarkowany, a na wybrzeżu umiarkowany, początkowo dość silny, w porywach do 55 km/h. W rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.
W nocy z czwartku na piątek na południowym wschodzie zachmurzenie duże i zanikające opady deszczu, a na południu Małopolski i Podkarpacia początkowo możliwe również burze. Na pozostałym, obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz miejscami, głównie na wybrzeżu wschodnim i Mazurach, słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 4 do 9 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.
Rozpogodzenia w piątek
W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 do 18 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.
Warszawa
W czwartek w Warszawie początkowo zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu. W ciągu dnia większe przejaśnienia i zanik opadów. Temperatura maksymalna 16 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna 6 st. Wiatr słaby, północno-zachodni. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 17 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">