Trwa ładowanie...
Guenter Verheugen: Polska politycznie jednym z czołowych krajów UE

Guenter Verheugen: Polska politycznie jednym z czołowych krajów UE

Polska po Niemczech i Francji jest obecnie jednym z czołowych pod względem politycznym krajów Unii, uważa były komisarz Guenter Verheugen. Przyznał w rozmowie, że 25 lat temu Zachód nie był w pełni świadomy wagi polskich przemian 1989 roku.

Share
dicutgc

- Wydarzenie sprzed 25 lat zmieniło wszystko. Mieliśmy wtedy możliwość zobaczenia i poczucia, jak tworzy się historia - powiedział Guenter Verheugen. Jego zdaniem Solidarność odegrała szczególną rolę w doprowadzeniu do upadku komunizmu.

- W wyniku tamtych wydarzeń mapa Europy jest zupełnie inna. Dzisiejsza Unia Europejska jest efektem tego, co działo się w Polsce w latach osiemdziesiątych, a osiągnęło punkt kulminacyjny w 1989 roku - ocenił były unijny komisarz. - To wielkie wydarzenie dla historii Europy - dodał.

Verheugen, który w tamtym czasie był parlamentarzystą Bundestagu, a jednocześnie członkiem komisji spraw zagranicznych niemieckiego parlamentu, przyznał, że w 1989 roku zachodnioeuropejskie kraje nie potrafiły w pełni docenić wagi tych wydarzeń dla przyszłości kontynentu.

dicutgc

- Muszę przyznać, że w tamtym czasie na zachodzie Europy nie w pełni rozumieliśmy, co tak naprawdę się dzieje. Oczywiście wiedzieliśmy, że to jest ważne, ale nie wiedzieliśmy, co tak naprawdę się stało - wspominał. - Nie dostrzegaliśmy pełnego znaczenia tamtych wydarzeń, dlatego że trudno było sobie wówczas wyobrazić, że za kilka lat sowieckie imperium po prostu się rozpadnie - powiedział.

Według odpowiedzialnego w latach 1999-2004 za rozszerzenie UE Verheugena, szczególnym czasem dla Polski było ostatnie 10 lat obecności naszego kraju we wspólnocie.

- Polska była kluczowym krajem w procesie rozszerzania Unii na wschód. Bez niej nie miałby on sensu - powiedział komisarz. Według niego po dekadzie można powiedzieć, że "polska akcesja zakończyła się prawdziwym sukcesem zarówno dla Polski, jak i całej Unii Europejskiej, i to nie tylko pod względem ekonomicznym ale także politycznym" - ocenił. Przyznał również, że dekadę temu nie wszyscy podzielali jego optymizm w tym względzie.

Verheugen wspomniał, że dziesięć lat temu spodziewał się, że Polska stanie się z czasem jednym z przewodzących krajów w polityce Wspólnoty i to zostało osiągnięte. - Jeżeli zapyta mnie pan, które kraje są obecnie pod względem politycznym najważniejsze w Unii, to powiem, że są to Niemcy, Francja i Polska. () Cieszę się, że Polska zajmuje tę trzecią lokatę - powiedział.

W latach 1999-2004 Verheugen był komisarzem Unii Europejskiej ds. rozszerzenia Unii. Był odpowiedzialny m.in. za włączenie do wspólnoty 10 państw, w tym Polski, w 2004 roku. Wówczas był jednym z najpopularniejszych nad Wisłą unijnych polityków. W kolejnej kadencji pozostał w KE jako komisarz odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość.

dicutgc

Podziel się opinią

Share
dicutgc
dicutgc
Więcej tematów