Trwa ładowanie...
d1c7gqe
IAR

Grudniowy pożar meczetu w Szwecji to nie był zamach?

Pożar meczetu w grudniu wywołał w Szwecji wielkie oburzenie i publiczną debatę. Teraz okazuje się, że być może bez powodu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grudniowy pożar meczetu w Szwecji to nie był zamach?
(PAP/EPA, Fot: Pontus Stenberg)
d1c7gqe

W pierwszy dzień Bożego Narodzenia w zeszłym roku spłonął meczet w mieście Eskilstuna w środkowej części kraju. Pięć osób zostało rannych. Policja już po kilku godzinach orzekła, że przyczyną pożaru było podpalenie. Zaczęło się poszukiwanie sprawców, a opinia publiczna szybko uznała, że podpalenia dokonali antyimgranccy ekstremiści. Tymczasem, jak pisze lokalna gazeta "Eskilstuna Kuriren", po wielu tygodniach śledztwa policja doszła do wniosku, że pożar wybuchł z powodu... zapalenia się frytury w kuchni budynku, w którym mieścił się meczet.

Oficjalnie policja nie wypowiada się na ten temat. Nieoficjalnie potwierdza jednak, że w sprawie podpalenia meczetu nikogo nie zatrzymano.

W Szwecji od wielu miesięcy trwa debata o polityce imigracyjnej kraju. Skrajna prawica chce ograniczyć o 90 procent liczbę osób mających prawo ubiegać się o azyl, podczas gdy partiom głównego nurtu zależy na utrzymaniu dotychczasowego, liberalnego podejścia.

d1c7gqe

W Eskilstunie, gdzie znaczną część mieszkańców stanowią imigranci, doszło w zeszłym roku do starć z udziałem grup neonazistowskich.

Wygląda jednak na to, że grudniowego pożaru nie można wpisać na listę incydentów związanych z narastającą niechęcią wobec obcokrajowców.

d1c7gqe

Podziel się opinią

Share

d1c7gqe

d1c7gqe
Więcej tematów