Trwa ładowanie...
d3xq0wp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gen. David Richards: David Cameron odrzucił plan zniszczenia ISIL

Wielka Brytania mogła nie dopuścić do wzrostu potęgi Państwa Islamskiego, gdyby premier David Cameron zaakceptował przedstawiony mu przez wojsko plan rozwiązania kryzysu syryjskiego - oświadczył brytyjski generał David Richards.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
David Cameron
David Cameron (PAP/EPA, Fot: Andy Rain)
d3xq0wp

W latach 2009-2013 był on szefem Sztabu Obrony czyli wojskowym zwierzchnikiem brytyjskich sił zbrojnych. Udzielając wywiadu radiu BBC, powiedział, iż w 2012 roku władze wojskowe przygotowały plan rozwiązania kryzysu w Syrii poprzez obalenie prezydenta Baszara al-Asada i utworzenie nowego rządu przez umiarkowaną syryjską opozycję. Rząd ten miałby poskromić radykałów z ówczesnego Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie (ISIL), zanim zdołaliby wypracować sobie silniejszą pozycję.

Według Richardsa plan ten został przez Camerona uznany za zbyt ryzykowny i po konsultacjach z USA odrzucony.

Rewelacje Richardsa ujawnione zostały w trakcie trwania szczytu NATO w walijskim Newport, gdzie dyskutowano m.in. nad rolą Sojuszu w opanowaniu sytuacji na iracko-syryjskim pograniczu. Cameron nie wykluczył, że Wielka Brytania włączy się w operację prowadzoną przez amerykańskie lotnictwo na północy Iraku.

d3xq0wp

Zdaniem Richardsa wzrost siły Państwa Islamskiego jest bezpośrednią konsekwencją porażki, jaką poniosła w Syrii polityka USA i Wielkiej Brytanii. Były szef Sztabu Obrony uważa, że konfrontacja z siłami islamistów nastąpiła zbyt późno, a gdyby doszło do niej w 2012 roku to ISIL zostałoby zlikwidowane przez samych Syryjczyków.

- Ludzie rzeczywiście nie rozumieli znaczenia tego, co wówczas działo się w Syrii. I rzeczywiście nie pojmowali, że ISIL może rozrosnąć się w hydrę, jaką (obecnie) jest - zaznaczył.

Według Richardsa realizacja zaproponowanej premierowi operacji miałaby potrwać około roku. - W konkluzji mogę państwu powiedzieć, że pobilibyśmy Asada. A w trakcie tego islamistyczni ekstremiści zostaliby unicestwieni przez własnych rodaków, gdyż każdy chce po prostu zwyciężyć - podkreślił.

Dodał, że plan został odrzucony jako zbyt ryzykowny po konsultacjach na najwyższym szczeblu pomiędzy Londynem a Waszyngtonem. Brytyjskie ministerstwo obrony nie odniosło się do wypowiedzi gen. Richardsa.

d3xq0wp

Podziel się opinią

Share

d3xq0wp

d3xq0wp
Więcej tematów