ŚwiatFrancja w szoku po publikacji książki byłej Pierwszej Damy

Francja w szoku po publikacji książki byłej Pierwszej Damy

Francja w szoku po publikacji książki byłej Pierwszej Damy
Źródło zdjęć: © PAP/DPA

06.09.2014 09:00, aktual.: 06.09.2014 09:25

Francja w szoku po ukazaniu się w księgarniach książki Valerie Trierweiler o jej życiu z Francois Hollandem. Publikacja powstawała przez kilka tygodni w sekrecie przed światem, a drukowana była w Niemczech.

Sondaże pokazują, że wydana w czwartek w nakładzie 200 000 egzemplarzy książka byłej pierwszej damy Francji Valerie Trierweiler, w której przedstawia ona po rozstaniu niezwykle negatywny wizerunek Francois Hollande'a, bardzo zaszkodziła popularności prezydenta.

Wspomnienia zatytułowane "Dziękuję za ten moment" zostały całkowicie wyprzedane w wielu z paryskich księgarni i wpłynęły na sondażowe notowania popularności Hollande'a.

Była Pierwsza Dama wspomina w książce "Dziękuję za chwilę" liczącej 320 stron i wydanej w nakładzie 200 tysięcy, dziesięć lat znajomości z obecnym prezydentem V Republiki; od chwili gdy się poznali, poprzez jego separację z ówczesną partnerką Hollande’a Segolene Royal, z którą ma kilkoro dzieci, wprowadzenie się Trierweiler do Pałacu Elizejskiego, plany ślubu, aż po koniec ich związku, kiedy to Francois zostawił ją dla aktorki Julie Gayet.

Była Pierwsza Dama uważa, że władza zmieniła Hollande’a, który stał się pozbawionym ludzkich uczuć egocentrykiem i cynikiem. Popularność, którą się cieszył wygrywając wybory była dla niego jak narkotyk.

Opinia publiczna w sprawie książki jest podzielona. Jedni uważają, że jest ona naruszeniem prywatności, inni, że wizerunek prezydenta jest wstrząsający. Szok we Francji wywołało stwierdzenie, że Hollande gardzi ubogimi, nazywając ich "bezzębnymi”. Już teraz powstało stowarzyszenie "Bezzębnych”, które wzywa do manifestacji 5 września przed Pałacem Elizejskim.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (67)
Zobacz także