Trwa ładowanie...
22-10-2015 10:15

Eksperci: PiS może rozmawiać z Kukizem lub PSL, ale też podbierać posłów

Jeżeli PiS nie zdobędzie w niedzielnych wyborach większości umożliwiającej samodzielne rządy, może rozmawiać z Pawłem Kukizem lub z PSL, ale także próbować "podbierać" pojedynczych posłów - uważają eksperci. Podkreślają, że samemu PiS-owi może nie być łatwo zachować spoistość ze względu na "szerokie skrzydła".

Share
d2r9e5p

- Bardzo możliwe jest, że powstanie rząd większościowy, a zatem budowanie koalicji nie będzie konieczne - mówi politolog dr Marzena Cichosz. Ocenia jednocześnie, że jeśli PiS "osiągnie znaczną przewagę czy bardzo zbliży się do większości bezwzględnej, to możliwe jest 'podkupowanie' posłów z innych partii politycznych".

Politolog Piotr Trudnowski przekonuje, że PiS jest w stanie zbudować "jakieś minimum programowe" zarówno z Pawłem Kukizem, jak i z PSL. - A jeżeli nie, zawsze jest w stanie kierować się do polityków tych partii ws. poparcia konkretnych kwestii, czy po prostu oferując im konkretne formy współpracy - dodaje. Jego zdaniem nie można też wykluczyć sytuacji, że PiS, wygrywając, zyska "premię zwycięzcy" i będzie próbowało rządzić samodzielnie.

Z kolei według dra Marcina Kotrasa PiS jest świadome, że jego zdolność koalicyjna jest "dość słaba", a potencjalnych koalicjantów jest niewielu. - Poparcie dla Kukiza może okazać się za małe. Możemy również wyobrażać sobie scenariusze, że będziemy mieli przeszeregowanie posłów w nowym parlamencie, czyli duże partie będą podbierać posłów z mniejszych ugrupowań po to, aby zasilać swoje szeregi - dodał ekspert.

Redaktor naczelny czasopisma "Liberte" Leszek Jażdżewski podkreśla, że samemu PiS-owi może nie być łatwo "zachować spoistość", bo to jest partia o "bardzo szerokich skrzydłach, która w opozycji jest zjednoczona, ale jak będzie rządzić, to nie jest powiedziane, że tam nie dojdzie do poważnych sporów".

d2r9e5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r9e5p
Więcej tematów