Trwa ładowanie...

Egipt: początek wyborów prezydenckich, faworytem Sisi

W Egipcie rozpoczęły się wybory prezydenckie, których faworytem jest były dowódca armii Abd el-Fatah es-Sisi. Sisi stał na czele wojskowego zamachu stanu, który obalił 11 miesięcy temu islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.
Share
Plakat z es-Sisim
Plakat z es-SisimŹródło: PAP/EPA, Fot: Khaled Elfiqi
dde4sm3

Głosowanie potrwa dwa dni. Jedynym rywalem Sisiego jest Hamdin Sabahi, który stoi na czele lewicowej koalicji Ludowy Prąd. Aby móc ubiegać się o urząd głowy państwa, Sisi zrezygnował pod koniec marca ze stanowisk ministra obrony i naczelnego dowódcy sił zbrojnych.

Krótko po rozpoczęciu głosowania egipska telewizja poinformowała o eksplozji bomby domowej roboty przed lokalem wyborczym w mieście Al-Mahalla al-Kubra, na północy Egiptu. Doniesienia te zdementowało egipskie MSW.

Uprawnionych do głosowania jest ok. 53 milionów Egipcjan. Bezpieczeństwa wyborów pilnują dziesiątki tysięcy żołnierzy i policjantów.

dde4sm3

Większość Egipcjan uważa Sisiego za silnego przywódcę zdolnego przywrócić stabilność po trzech latach chaosu i kryzysu gospodarczego zapoczątkowanego przez ludową rewolucję w 2011 roku. Obaliła ona prezydenta Hosniego Mubaraka.

- Przede wszystkim chcemy bezpieczeństwa, wszystko inne przyjdzie później - powiedział pracownik rządowy Manal Mohammed oczekujący na głosowanie w jednej z dzielnic Kairu.

Od dnia zamachu, 3 lipca 2013 roku, Sisi jest w Egipcie wręcz obiektem kultu jednostki - komentuje agencja AFP.

Od obalenia Mursiego w lipcu 2013 roku w Egipcie zginęło 1,4 tys. ludzi, w większości zwolenników byłego prezydenta, a 15 tys. aresztowano. Setki islamistów skazano na śmierć w zbiorowych procesach, które zostały potępione przez społeczność międzynarodową. Islamistyczne Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi, zdelegalizowano jako "organizację terrorystyczną".

dde4sm3

Podziel się opinią

Share
dde4sm3
dde4sm3
Więcej tematów