Egipskie siły bezpieczeństwa przez pomyłkę zabiły meksykańskich turystów

Podczas pościgu za dżihadystami egipskie siły bezpieczeństwa przez pomyłkę ostrzelały konwój z meksykańskimi turystami, zabijając 12 osób i raniąc kolejnych 10 - poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek MSW Egiptu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egipskie siły bezpieczeństwa przez pomyłkę zabiły meksykańskich turystów
(PAP/EPA)
WP

Wśród ofiar są zarówno obywatele Meksyku, jak i Egiptu.

Meksykańskie władze poinformowały, że zginęło co najmniej dwóch meksykańskich turystów. Prezydent Enrique Pena Nieto potępił atak na konwój z turystami i zażądał od władz w Kairze pełnego dochodzenia.

Do ostrzelania konwoju z turystami doszło na pustyni, w zachodniej części kraju. W pościgu za powiązanymi z Państwem Islamskim (IS) dżihadystami brały udział jednostki policji i wojska. Egipskie MSW oświadczyło, że konwój znalazł się na obszarze zakazanym dla turystów.

WP

Od 2012 roku egipskie siły bezpieczeństwa prowadzą ofensywę przeciwko dżihadystom, głównie na Synaju, pustynnym półwyspie graniczącym z Izraelem i palestyńską Strefą Gazy, będącym bastionem zwolenników Państwa Islamskiego w Egipcie.

Rewolta, która spowodowała śmierć setek żołnierzy i policjantów, nasiliła się po odsunięciu w 2013 roku od władzy przez wojsko konfrontowanego z masowymi społecznymi protestami prezydenta Mohammeda Mursiego.

Zobacz także: Państwo Islamskie ma broń przeciwlotniczą?

WP
WP
WP