Trwa ładowanie...
02-10-2014 07:25

Dziś przesłuchanie Bieńkowskiej. Niektóre pytania już są znane

Dziś o 13.30 przesłuchanie Elżbiety Bieńkowskiej w Parlamencie Europejskim. Polka jest kandydatką na komisarza ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw w nowym gabinecie Jean Claude Junckera.

Share
Dziś przesłuchanie Bieńkowskiej. Niektóre pytania już są znaneŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d35lt6p

Przesłuchanie Elżbiety Bieńkowskiej potrwa 3 godziny. Podobnie jak inni kandydaci, będzie ona musiała odpowiedzieć na 45 pytań europosłów z różnych grup politycznych. Każdy europoseł będzie miał jedną minutę na pytanie, a Bieńkowska dwie minuty na odpowiedź. Jeszcze przed dzisiejszym wystąpieniem Bieńkowska udzieliła odpowiedzi na kilka pytań pisemnych dotyczących zarządzania swoją teką.

W dokumencie przekazanym europosłom kandydatka na komisarza podkreśliła m.in. konieczność odpowiedniego wdrożenia unijnej dyrektywy usługowej, która przewiduje ułatwienia w świadczeniu usług we Wspólnocie.

Była wicepremier chce pracować nad budowaniem przyjaznego środowiska dla biznesu, wspierać przedsiębiorczość oraz małe i średnie firmy. Jej zdaniem, jednolity rynek jest nie tylko "podstawowym filarem Unii Europejskiej, ale też głównym motorem wzrostu i konkurencyjności w Europie".

d35lt6p

Jakie pytania dostanie Bieńkowska?

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) zadadzą Bieńkowskiej 5 pytań, w tym aż trzy posłowie z PiS - informuje RMF FM. Posłowie zapowiadają, że popierają polską kandydatkę i nie będzie pytań podchwytliwych. Pytania zadadzą Marek Gróbarczyk, Andrzej Duda oraz Bolesław Piecha. Gróbarczyk zapyta o industrializację - o to, jak Bieńkowska postrzega politykę węglową ważną dla Polski i jakie będzie jej miejsce, skoro UE traktuje priorytetowo politykę klimatyczną. Piecha zapyta, jak przyszła komisarz będzie godzić sprawy bezpieczeństwa leków oraz zdrowia pacjentów z konkurencyjnością i walką firm farmaceutycznych o rynek. Andrzej Duda zamierza pytać o kwestie ochrony konsumentów.

SLD nie uda się zadać pytania.

Europejska Partia Ludowa (EPL), w tym PO-PSL, ma 10 pytań, które będą oczywiście "przyjazne" Bieńkowskiej i które polska kandydatka na komisarza będzie już wcześniej znała, bo to koleżanka partyjna.

Zieloni zadadzą 4 pytania. Zapytają Bieńkowską między innymi, czy zamierza rozwiązać na budzącą wiele emocji sprawę produktów (np. sprzętu AGD), które psują się zaraz po zakończeniu okresu gwarancji.

W imieniu Kongresu Nowej Prawicy pytanie zada eurodeputowany Robert Iwaszkiewicz z europarlamentarnej komisji ds. rynku wewnętrznego. Poseł waha się, czy zapytać o wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, czy o kulejącą w wielu krajach UE realizację dyrektywy usługowej.

Źródło: IAR/RMF FM

d35lt6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35lt6p
d35lt6p
Więcej tematów