Trwa ładowanie...
djpt1ts

Elżbieta Bieńkowska

Najnowsze informacje
2.0
(22 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Katowice

djpt1ts
East News
Źródło: East News, fot: AFP

Polska polityk, urzędniczka służby cywilnej, od 2014 roku Europejski Komisarz do spraw Rynku Wewnętrznego i Usług ur. 10 lutego 1964 roku w Katowicach.

Wykształcenie Elżbiety Bieńkowskiej

Elżbieta Bieńkowska z wykształcenia jest orientalistką. Tytuł magistra uzyskała na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz tego ukończyła ona studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej. Przez wiele lat piastowała różne stanowiska urzędnicze. W swym dorobku zawodowym ma między innymi staż w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz posadę dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego. Wykładała również na Politechnice Śląskiej.

Bieńkowska w polityce

W roku 2007 Bieńkowska została mianowana Ministrem Rozwoju Regionalnego w rządzie Donalda Tuska. W wyborach parlamentarnych 2011 kandydowała do Sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej, otrzymując niecałe 50 tysięcy głosów. Wystarczyło to do uzyskania mandatu poselskiego i zachowania stanowiska Ministra Rozwoju Regionalnego. W roku 2013, na wniosek Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Elżbieta Bieńkowska została odwołana z tej posady i stanęła na czele resortu Infrastruktury i Rozwoju. Urząd ten pełniła do września 2014. W listopadzie tego samego roku Elżbieta Bieńkowska została wybrana na Komisarza Europejskiego ds. Rynku Wewnętrznego i Usług.

djpt1ts
djpt1ts
djpt1ts
Więcej tematów
djpt1ts