Trwa ładowanie...

Dziadek Wielkiej Brytanii odchodzi na emeryturę. Książę Filip kończy działalność

Pałac Buckingham poinformował, że jesienią książę Filip, mąż królowej brytyjskiej Elżbiety II, zakończy oficjalne obowiązki. Mimo blisko 96 lat jest jednym z najbardziej aktywnych członków rodziny królewskiej, a jego wypowiedzi nadal wywołują kontrowersje.
Share
Książę Filip, mąż królowej Elżbiety, przechodzi na emeryturę
Książę Filip, mąż królowej Elżbiety, przechodzi na emeryturęŹródło: Getty Images
d42r35y

- Brytyjczycy widzą w księciu Filipie starego ekscentryka, który od 70 lat stoi u boku królowej oraz służy krajowi i koronie – mówi Wirtualnej Polsce John Beauchamp, dziennikarz polsko-brytyjski. – To człowiek, który od dekad wypowiada się na wiele tematów i nie zawsze robi to w sposób politycznie poprawny. To jest po prostu dobry dziadek Wielkiej Brytanii i relikt dawnych, imperialnych czasów, który nie zawsze nadąża za zmieniającym się światem.

Brytyjskie media wielokrotnie wytykały mu wpadki. Podczas wizyty w Papui Nowej Gwinei w żartach dziwił się, że tubylcy jeszcze nie zjedli jego rozmówcy. Z kolei w Pekinie, w obecności chińskich dygnitarzy zastanawiał się, co robi wśród „skośnookich”. – Możemy się z tego śmiać, ale w sumie jest to poważna sprawa – uważa Beauchamp. – On zawsze był prostolinijny i mówił to, co myśli, ale czy na pewno w dzisiejszych czasach człowiek, który reprezentuje koron, powinien tak się wypowiadać?

d42r35y

Równocześnie książę Edynburga formalnie stoi na czele blisko 800 organizacji na terenie całej Wspólnoty Brytyjskiej. - Trudno, aby z dnia na dzień porzucił swoje obowiązki – podkreśla Beauchamp. - Pamiętajmy, że pomimo wieku miał jeden z najbardziej napiętych kalendarzy spośród wszystkich członków rodziny królewskiej. W 2016 roku uczestniczył w 110 imprezach wyjazdowych.

   Getty Images
Źródło: Getty Images

Pałac Buckingham zaznacza, że książę Filip pozostanie patronem, prezydentem czy członkiem tych organizacji. Jednak jego oficjalny kalendarz na jesień jest już pusty. Książę Filip będzie uczestniczył tylko w imprezach, na które będzie miał ochotę i to pod warunkiem dobrego samopoczucia.

Nieprzypadkowy termin oświadczenia

Nieprzypadkowy jest termin ogłoszenia zaplanowanego zakończenia oficjalnych obowiązków przez księcia Filipa. W Wielkiej Brytanii odbywają się wybory lokalne, a prasa ma zakaz publikowania informacji politycznych. Oświadczenie Pałacu Buckingham wypełniło media, a dramatyczna forma przekazania wiadomości spowodowała, że cała uwaga skupiona była na dworze królewskim.

Rano do Pałacu Buckingham zaproszono dziennikarzy, którzy podkreślali niezwykły sposób organizacji spotkania. Pojawiła się nawet plotka o opuszczeniu flagi do połowy masztu. Tę informację szybko zdementowano, podobnie jak pogłoski o tym, że spotkanie dotyczy stanu zdrowia królowej lub jej męża. "Nie ma powodów do niepokoju” – informowały służby prasowe dworu.

d42r35y

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 r. w Grecji jako członek duńskiej i greckiej rodziny królewskiej. W wieku 18 lat wstąpił do Marynarki Królewskiej, lecz obywatelstwo brytyjskiej uzyskał dopiero w 1947 r. Wtedy też zrzekł się greckich i duńskich tytułów oraz przyjął nazwisko Mountbatten. W tym samym roku ożenił się z późniejsza królową, Elżbietą. Mają czworo dzieci, Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

d42r35y

Podziel się opinią

Share
d42r35y
d42r35y
Więcej tematów