Trwa ładowanie...

Dwa lata więzienia za fałszywą kartę miejską. Żarty się skończyły

Jak ostatnio informowaliśmy, [ z komunikacji miejskiej korzysta coraz mniej osób ]( http://wawalove.pl/Joanna-Erbel-Obnizyc-ceny-biletow-do-2-zl-a15399 ), a po zmianie cennika w 2013 r. Warszawa zarobiła na biletach o 88 milionów złotych mniej, niż zakładano. Wzrosła za to liczba osób posługujących się biletami, których nie ma w systemie. Czyli podrobionymi. Niedawno Zarząd Transportu Miejskiego złożył w prokuraturze 11 zawiadomień o przypadkach posługiwania się takim biletem. [ Zawiadomienia dotyczą aż 7754 osób! ]( wawalove.pl/77-tys-osob-z-nielegalnie-zakodowanymi-biletami-ZTM-a13679 )

Share
Dwa lata więzienia za fałszywą kartę miejską. Żarty się skończyły
Źródło: WawaLove.pl
d41qmt4

Jak informuje dziś serwis HotMoney.pl, w pojazdach warszawskiej komunikacji miejskiej znów pojawiły się plakaty z ostrzeżeniem ZTM przed używaniem nielegalnie doładowanych biletów imiennych. Już dawno okazało się, że hakerzy potrafią bez problemu złamać system Warszawskiej Karty Miejskiej i wprowadzać na nią fałszywe dane dotyczące posiadania biletu.

d41qmt4

Tylko w zeszłym roku ZTM nakrył na nim prawie 1000 osób. Jednak problem najwyraźniej nie zniknął, skoro ZTM musi umieszczać takie plakaty. Co nam grozi za posiadanie "lewej" karty miejskiej?

Przede wszystkim grzywna, jednak można spodziewać się także wyższej kary. Osobom korzystającym z nielegalnie zakodowanych biletów mogą np. zostać postawione zarzuty umyślnego lub nieumyślnego paserstwa.

W pierwszym przypadku czyn taki zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Za paserstwo nieumyślne grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do 2 lat.

Co innego posiadacze, a co innego kodujący takie karty. Ci drudzy popełniają przestępstwo z art. 287 par. 1 kodeksu karnego (cyt. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).

d41qmt4

Podziel się opinią

Share
d41qmt4
d41qmt4
Więcej tematów