Trwa ładowanie...

Dr Sławomir Dębski: rosyjska pomoc humanitarna to pomoc dla prorosyjskich bandytów

Władimir Putin obecnie gra o przetrwanie. Niepomyślny dla Rosji rozwój sytuacji na Ukrainie jest poważnym zagrożeniem dla jego władzy. Rosyjska pomoc humanitarna to pomoc dla prorosyjskich bandytów - uważa dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dr Sławomir Dębski, który był gościem radiowej Jedynki.

Share
Dr Sławomir Dębski: rosyjska pomoc humanitarna to pomoc dla prorosyjskich bandytów
Źródło: AFP, Fot: ALEXEI NIKOLSKY
d14scz8

Konwój nie jest certyfikowany przez Czerwony Krzyż i na Ukrainę nie wjedzie - ogłosiły władze ukraińskie. Wcześniej Stany Zjednoczone ostrzegły, że jeśli konwój wjedzie on na terytorium Ukrainy, to potraktują to jako inwazję na to państwo.

Dębski wyjaśnia, że w wyniku ukraińskiej ofensywy prorosyjscy bojówkarze znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, dlatego Moskwa po raz kolejny ruszyła im na pomoc. Zdaniem eksperta, gdyby nie pomoc rosyjska "bandyci" na wschodzie Ukrainy już by nie funkcjonowali, a rebelia by się skończyła. Doktor Dębski podkreśla, że Rosjanie udzielają wsparcie ponieważ ich celem jest destabilizacja sytuacji na Ukrainie.

d14scz8

Ekspert tłumaczy, że Rosja znalazła się pod dużą presją, ale wciąż nie chce zdecydować się na otwarty konflikt, stąd pomysł konwoju. Doprowadzenie do inwazji spowodowałoby sytuację, której nikt by nie był w stanie kontrolować i prawdopodobnie dlatego - ocenia doktor Dębski - Rosjanie zdecydowali się na "pewną manipulację ideą pomocy humanitarnej".

Doktor Dębski uważa, że jedyną możliwością, by konwój nie został potraktowany jako próba inwazji, musi być pełna możliwość skontrolowania transportu. Międzynarodowy Czerwony Krzyż nie może sobie pozwolić na to, by pod jego znakiem na Ukrainę czy gdziekolwiek, wjechały ciężarówki z pomocą, które przy okazji mogą dostarczyć sprzęt wojskowy. Zdaniem eksperta, kontrola tego konwoju będzie jedną z najważniejszych politycznych kwestii, do której trzeba będzie doprowadzić.

Zdjęcie ciężarówki przewożącej części systemy przeciwlotnicze pojawiły się w internetowych mediach społecznościowych. Tymczasem rosyjska telewizja „Wiesti" poinformowała, że ciężarówki wiozą 400 ton kasz, 100 ton cukru, 62 tony odżywek dla dzieci, 54 tony lekarstw i materiałów medycznych, 12 tysięcy śpiworów i 62 generatory prądotwórcze.

Zapytany o działalność Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dr Sławomir Dębski podkreślił, że taka instytucja dziś jest jeszcze bardziej potrzebna niż zwykle. Mimo, że większość Rosjan popiera politykę Władimira Putina, to wciąż jest duża grupa, która jej się sprzeciwia. To właśnie do nich - według Sławomira Dębskiego - należy docierać. Jak dodał, warto przeciwstawiać się próbom kreowania z Polski głównego wroga Rosji.

d14scz8

Podziel się opinią

Share
d14scz8
d14scz8
Więcej tematów