PolskaDolny Śląsk: samorządowcy deklarują współpracę przy tworzeniu kolei aglomeracyjnej

Dolny Śląsk: samorządowcy deklarują współpracę przy tworzeniu kolei aglomeracyjnej

Prezydent Wrocławia i przedstawiciel władz województwa dolnośląskiego porozumieli się w sprawie stworzenia kolei aglomeracyjnej na Dolnym Śląsku. Prace przy tym przedsięwzięciu chcą rozpocząć jak najszybciej.

Dolny Śląsk: samorządowcy deklarują współpracę przy tworzeniu kolei aglomeracyjnej
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe / Jacek Chiżyński

Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, i członek zarządu województwa dolnośląskiego, Jerzy Michalak, zadeklarowali konieczność jak najszybszego rozpoczęcia budowy systemu kolei aglomeracyjnej na Dolnym Śląsku. Nie jest to pierwsza inicjatywa władz samorządowych, mająca na celu realizację tego przedsięwzięcia w regionie.

O kolei aglomeracyjnej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku pisaliśmy już nie raz. Ostatnią okazją do wspomnienia o tym przedsięwzięciu było wrocławskie referendum lokalne. Aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia widzieli w kolei miejskiej (lub aglomeracyjnej) alternatywę dla metra, o którego sensowność pytał wrocławian Rafał Dutkiewicz. Referendum przekreśliło koncepcję kolei podziemnej, a zatem przyszedł czas na zwrot w kierunku kolei aglomeracyjnej. TUMW już wcześniej podkreślało, że za tym pomysłem przemawia przede wszystkim znaczny zasięg infrastruktury kolejowej na Dolnym Śląsku.

"Wdrożenie systemu przewozów kolejowych w obszarze aglomeracji wrocławskiej jest kluczowym warunkiem integracji wschodniej i centralnej części województwa dolnośląskiego. Kolej aglomeracyjna powinna i ma realne szanse przejąć znaczną część ruchu pasażerskiego. Jej uruchomienie przyczyni się zatem do spowolnienia przyrostów ruchu kołowego" - piszą we wspólnej deklaracji Dutkiewicz i Michalak.

Według zamierzeń samorządowców, KA oprócz połączeń między Wrocławiem a mniejszymi miastami takimi jak Wołów, Żmigród, Trzebnica, Oleśnica, Oława, Jelcz, Strzelin czy Kobierzyce, powinna poprawić komunikację stolicy regionu z takimi miasta jak Wałbrzych czy Legnica. Ewentualne jest także wprowadzenie połączeń z miejscowościami znajdującymi się w innych województwach, np. Kluczborkiem, Rawiczem czy Lesznem.

"Samorząd województwa, począwszy od roku 2016, będzie stopniowo wdrażał system kolei aglomeracyjnej poprzez zwiększanie częstotliwości przewozów, w pierwszej kolejności na już zmodernizowanych trasach z Legnicy, Żmigrodu, Oławy czy Brzegu. W dalszym etapie, uzupełnienie KA powinny być dodatkowe połączenia wewnątrz granic Wrocławia. W znacznym stopniu przedsięwzięcie jest jednak uzależnienie od stanu infrastruktury kolejowej. Należy pamiętać, że w decydującej skali należy ona do Skarbu Państwa, a jej zarządcą są PKP Polskie Linie Kolejowe" - snują plany samorządowcy.

Teraz prace władz województwa i Wrocławia mają dotyczyć opracowania szczegółowej koncepcji systemu KA oraz harmonogramu działań. Wiadomo, że przy przystankach kolei aglomeracyjnej na terenie Wrocławia powstać mają parkingi typu bike&ride oraz park&ride, zachęcające do korzystania z transportu szynowego.

Czekamy w sprawie kolei aglomeracyjnej na szczegóły, o których będziemy w przyszłości informować.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wrocławdolny śląskjerzy michalak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)