Trwa ładowanie...
d3g2p2o
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dokumenty Solidarności na wystawie w Mediolanie

Dokumenty przedstawiające historię Solidarności i materiały dotyczące współpracy polskiej opozycji ze wspierającymi ją włoskim działaczami można obejrzeć na wystawie w Mediolanie. Przygotowano ją z okazji 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dokumenty Solidarności na wystawie w Mediolanie
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d3g2p2o

Wystawa "Solidarność w dokumentach Fundacji Giangiacomo Feltrinellego" czynna będzie do 15 lipca w jej siedzibie. Działająca od 1949 roku fundacja imienia założyciela jednego z największych włoskich wydawnictw jest wielkim europejskim ośrodkiem dokumentacji i badań historycznych, politologicznych, ekonomicznych i społecznych.

Z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca po raz pierwszy zaprezentowano przechowywane w archiwum Fundacji Feltrinellego bogate materiały z lat poprzedzających narodziny Solidarności, jej podziemną działalność w stanie wojennym aż do jej zwycięstwa i demokratycznych przemian w Polsce. Są ulotki drukowane w kraju i poza jego granicami, podziemne wydawnictwa, plakaty, fotografie. Stanowią one również świadectwo działalności pojedynczych osób oraz powołanego przy największych włoskich związkach zawodowych Komitetu Solidarności z Solidarnością. Działał on w Rzymie, miał również swoje oddziały w północnych Włoszech i współpracował z Fundacją Feltrinellego.

Włoska agencja Ansa, zwracając uwagę na duże historyczne znaczenie mediolańskiej wystawy, podkreśliła, że przypomina ona Włochom o tym, że ich kraj od samego początku odgrywał istotną rolę w międzynarodowej akcji poparcia dla polskiej opozycji demokratycznej w latach 80. Włoscy studenci, którzy nawiązali wówczas kontakty z polskimi opozycjonistami, przywozili do Italii otrzymane od nich materiały.

d3g2p2o

Otwarta we wtorek we współpracy z konsulatem RP w Mediolanie i Europejskim Centrum Solidarności z Gdańska ekspozycja w siedzibie Fondazione Giangiacomo Feltrinelli to drugie we Włoszech wielkie przedsięwzięcie z okazji rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

W Instytucie Polskim w Rzymie jeszcze przez kilka miesięcy można obejrzeć wystawę "Bibuła - Myśl poza cenzurą". Przedstawia ona po raz pierwszy nieznane niemal zupełnie Włochom zjawisko drugiego obiegu wydawniczego w Polsce w latach 1976-1989.

d3g2p2o

Podziel się opinią

Share

d3g2p2o

d3g2p2o
Więcej tematów