Trwa ładowanie...
d1uzpdz

Do Polski wraca mróz! Nawet minus pięć stopni

Choć o zimie zdążyliśmy już zapomnieć, ona wciąż będzie jeszcze nieśmiało przypominać o swoim istnieniu. W obecnym tygodniu w wielu miejscach Polski krajobrazy się zabieliły, ponieważ przy niskiej temperaturze, która na chwilę objęła nasz kraj, na plusie mokry śnieg lub śnieg z deszczem są zjawiskami zupełnie normalnymi. W kolejnym tygodniu czeka nas inna forma wiosennej zimy - odczujemy bowiem spory mróz.
Share
Do Polski wraca mróz! Nawet minus pięć stopni
Źródło: Google Maps/AFP
d1uzpdz

Przełom marca i kwietnia to okres, w którym przy słonecznej pogodzie amplitudy temperatur, a więc różnice pomiędzy najwyższą a najniższą wartością dobową, bywają bardzo duże. Tymczasem we wtorek i w środę, szczególnie na północy i wschodzie kraju, także maksymalne dzienne temperatury nie będą imponujące. Dość powiedzieć, że na Podlasiu i Mazurach we wspomnianych dniach słupki rtęci nie przekroczą nawet 5 stopni.

Ponieważ niebo będzie czyste (na początku przyszłego tygodnia nie przewiduje się w Polsce opadów), to temperatury nocą będą gwałtownie spadać, prawdopodobnie do poziomu minus 5 stopni, a lokalnie może być jeszcze zimniej. To jak na obecną porę roku spory mróz, ponieważ według norm wieloletnich, powinniśmy mieć już do czynienia z całodobowymi temperaturami dodatnimi.

Nie spodziewamy się jednak opadów śniegu, ponieważ jak już wspomniano, niebo będzie czyste. Za pogorszenie pogody odpowiedzialny będzie front atmosferyczny, który sprowadzi nad Polskę bardzo zimną, arktyczną masę powietrza. Polepszenie pogody w postaci wzrostu temperatur spodziewane jest w czwartek i jak wskazują prognozy, zbliżający się quasi-zimowy epizod może być już ostatnim w tym roku. Kwiecień ma być bowiem miesiącem cieplejszym niż zwykle (za: CFS, model prognoz długoterminowych NOAA).

d1uzpdz

Jaki będzie skutek mroźnej pogody w Polsce na początku przyszłego tygodnia? Niestety jest to zła wiadomość przede wszystkim dla ogrodnictwa i rolnictwa, ponieważ wczesna wiosna spowodowała rozpoczęcie kwitnień. W 2007 roku podobna sytuacja doprowadziła do ogromnych strat w sadownictwie - zniszczone zostały plantacje owoców.

Wspomnianych "atrakcji" unikną mieszkańcy południowo-zachodnich części kraju, przede wszystkim Dolnego Śląska, który uniknie silnej formy ochłodzenie. Tam nawet nad ranem temperatury powinny utrzymać się na poziomie dodatnim, a jeżeli wystąpi mróz, to minimalny. W pozostałych regionach kraju kierowcy powinni przygotować się na poranne skrobanie szyb, należy również nie dać się zmylić świecącemu słońcu i ubrać się ciepło, by uniknąć przeziębienia.

REKLAMA [

Czytaj dalej ]( #czytajdalej )

d1uzpdz

if (NJB('srodtekst') && typeof isSrd05=='undefined') { document.getElementById('rekSrd05').style.display='block';var isSrd05=true; <br><br> Zobacz więcej w serwisie <b><a href="http://pogoda.wp.pl/" target="_blank" onclick="window.open(this.href);return false;">pogoda</a></b>. <a href="http://wp.pl/" target="_blank" onclick="window.open(this.href);return false;"></a>

d1uzpdz

Podziel się opinią

Share
d1uzpdz
d1uzpdz
Więcej tematów