Trwa ładowanie...
d2z9hg0
13-02-2008 15:55

Czy Niemcy wezmą na siebie roszczenia majątkowe wobec Polski?

Prezes Powiernictwa Polskiego, senator PiS
Dorota Arciszewska-Mielewczyk zaapelowała do premiera
Donalda Tuska oraz szefa MSZ Radosława Sikorskiego o podjęcie z
rządem Niemiec renegocjacji traktatu o dobrym sąsiedztwie z 1991
roku. Powiernictwo Polskie chciałoby, aby w nowej wersji traktatu
polsko-niemieckiego znalazł się zapis mówiący o tym, że wszelkie
roszczenia majątkowe obywateli Niemiec wobec Polski biorą na
siebie niemieckie władze.

d2z9hg0
d2z9hg0

Według "Rzeczpospolitej", grupa członków Powiernictwa Pruskiego złożyła w Berlinie pozew przeciw niemieckiemu rządowi. Domaga się wsparcia w toczących się za granicą procesach restytucyjnych przeciwko Polsce. Równocześnie Powiernictwo Pruskie finalizuje już przygotowania do wszczęcia procesów w USA przeciw takim międzynarodowym firmom jak General Motors czy IKEA. Zarzuca im, że prowadzą działalność w Polsce na terenach należących kiedyś do obywateli niemieckich.

Widać z tego, że oni już idą na całość i nie zasypiają gruszek w popiele. Próba wikłania w te sprawy zagranicznych firm działających w Polsce to jednocześnie uderzenie w nasze interesy gospodarcze. Biznes potrzebuje przecież spokoju - podkreśliła Arciszewska-Mielewczyk.

Senator PiS pyta w związku z tym Tuska i Sikorskiego, czy rząd "udzieli bezpieczeństwa tym koncernom, a jeżeli tak, to w jakim zakresie".

Jak wyjaśniła Arciszewska-Mielewczyk, strona polska może wnieść zastrzeżenia do treści traktatu z Niemcami najpóźniej do czerwca 2010 r.

d2z9hg0

Pytamy też, czy rząd w wypadku, gdyby rząd Niemiec nie zechciał wziąć na swoje barki roszczeń obywateli niemieckich, przewiduje wypowiedzenie wyżej wymienionego traktatu - dodała Arciszewska- Mielewczyk.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 r. w Bonn przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i kanclerza Helmuta Kohla. Wraz z podpisanym w listopadzie 1990 r. układem granicznym stanowi pewną całość traktatową, ostatecznie regulującą sprawę naszej granicy zachodniej i tworzącą fundament sąsiedztwa Polski ze zjednoczonymi Niemcami.

Podobny apel o renegocjację z Niemcami traktatu o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku Powiernictwo Polskie wystosowało w grudniu 2006 r. w liście otwartym do premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Głównymi celami zarejestrowanego w styczniu 2005 r. w Gdyni Powiernictwa Polskiego są: pomoc prawna dla polskich obywateli, którzy chcą domagać się odszkodowań za szkody wyrządzone przez Trzecią Rzeszę, oraz edukacja historyczna społeczeństwa.

d2z9hg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z9hg0
Więcej tematów