Trwa ładowanie...
d42unuh
polska

Burza magnetyczna rozświetla niebo pięknymi zorzami. Także w Polsce

Do Ziemi dotarła wiązka plazmy, która jest efektem silnej burzy geomagnetycznej, która już ponad dobę wywołuje gwałtowne zmiany pola magnetycznego naszej planety i fizyczne zmiany wiatru słonecznego, który wieje z ogromną prędkością - informuje space.com. Oznacza to, że zorze polarne mogą być widoczne znacznie lepiej, niż ich zwykłe i nie tylko na kole podbiegunowym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zorza polarna nad Rzeszowem widziana w nocy 8 października 2015r.
Zorza polarna nad Rzeszowem widziana w nocy 8 października 2015r. (Twitter, Fot: Andrzej Błoński)
d42unuh

Burza magnetyczna, która rozpoczęła się ostatniej nocy, jest spowodowana przez lukę w najbardziej zewnętrznej warstwie Słońca i pola magnetycznego, przez którą wieje mocny strumień wiatru słonecznego. Jego prędkość osiąga nawet 800 km na godzinę i wprawia w ruch cząstki gazów i plazmy. Wiejący z tak ogromną prędkością wiatr słoneczny generuje barwne zorze na nocnym niebie.

Ostatniej nocy zorze pojawiły się w wielu miejscach świata. Rozświetlone kolorami niebo oglądali m.in mieszkańcy Finlandii, Norwegii, Szwecji, USA, Kanady, Litwy, Rosji a nawet Polski. Zorza polarna była ostatniej nocy widziana m.in. na Warmii i Mazurach, nad morzem i w Rzeszowie, o czym informują internauci na Twitterze.

Burze magnetyczne mogą potencjalnie zakłócać nawigację satelitarną, łączność radiową i systemy energetyczne.

Masz ciekawe fotografie?

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy! pogoda.

d42unuh

Podziel się opinią

Share
d42unuh
d42unuh
Więcej tematów