Bójki w Pile, włamania w Kaliszu
Od wielu lat, najwięcej przestępstw
kryminalnych, notowanych w Wielkopolsce, popełnianych jest w
Poznaniu. Bójki i pobicia najczęściej zdarzają się w Pile, rozboje
w Wolsztynie, włamania w Środzie Wielkopolskiej i Kaliszu.
Najmniej przestępstw notuje się w powiecie kępińskim - wylicza
"Głos Wielkopolski".
Wielkopolscy policjanci zaprezentowali swoje statystyki za I kwartał tego roku. Na szczęście - jak podkreśla Henryk Tusiński, wielkopolski komendant policji - w regionie zanotowano spadek przestępczości.
Świadczy o tym między innymi wzrost liczby sprawców schwytanych na gorącym uczynku przez policjantów prewencji. O ile w pierwszym kwartale 2003 roku zanotowano 3420 takich przypadków, w tym roku ich liczba wzrosła do 5422. Najlepiej w tej statystyce wypadli funkcjonariusze z Chodzieży.
Jednym ze sposobów poprawy bezpieczeństwa ma być wchodzący w życie ogólnopolski projekt "Razem bezpieczniej". Jego głównymi założeniami jest wzrost realnego bezpieczeństwa w Polsce oraz wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków oraz oczywiście zapobieganie przestępstwom - wyjaśnia podinsp. Wojciech Ołodyński zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Jednak, aby osiągnąć właściwe rezultaty, konieczna jest współpraca wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz lokalnych samorządów.
Przykładami takiego działania są wnioski na dofinansowanie systemu wspomagania dowodzenia w całym województwie. Chodzi między innymi o wyposażenie policyjnych dyżurek w sprzęt komputerowy oraz odpowiednie oprogramowanie "śledzące" ruch radiowozów wyposażonych w GPS. Policjanci starają się również o unijne pieniądze na wyposażenie drogówki między innymi w wideoradary. (PAP)