Trwa ładowanie...
d32xofs

Armia popiera podpułkownika Isaaca Zidę na czele władz Burkina Faso

Najwyżsi dowódcy wojskowi Burkina Faso poinformowali o swoim poparciu dla podpułkownika Isaaca Zidy jako tymczasowego szefa państwa, odsuwając tym samym na dalszy plan innego wojskowego, szefa sztabu, który dzień wcześniej ogłosił, że przejmuje władzę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamieszki w Ouagadougou w Burkina Faso
Zamieszki w Ouagadougou w Burkina Faso (PAP/EPA)
d32xofs

"Podpułkownik Isaac Zida został jednomyślnie wybrany, aby przeprowadził kraj przez okres przejściowy, który powstał po odejściu prezydenta Blaise'a Compaore" - głosi oświadczenie wydane przez wojskowych po naradzie, na której mieli zdecydować, czy udzielą poparcia podpułkownikowi Zidzie czy generałowi Honore Traore.

Gen. Traore również podpisał się pod komunikatem, co oznacza, że zaakceptował zwycięstwo swego rywala - zwraca uwagę agencja AFP.

Podpułkownik Zida do tej pory był numerem 2 straży prezydenckiej.

d32xofs

Dotychczasowy burkiński prezydent Blaise Compaore ustąpił w piątek po 27 latach u władzy po fali protestów w kraju, które wybuchły w związku z zamiarem wydłużenia przez niego urzędowania.

Także w sobotę władze Wybrzeża Kości Słoniowej, sąsiadującego z Burkina Faso, poinformowały, że Compaore wraz z rodziną znalazł schronienie w tym kraju. Prezydent Alassane Ouattara oświadczył, że "ze szczególną uwagą" śledzi wydarzenia w Burkina Faso.

d32xofs

Podziel się opinią

Share
d32xofs
d32xofs