Trwa ładowanie...

Apel rodziców zakładnika do porywaczy z Państwa Islamskiego

Rodzice amerykańskiego zakładnika przetrzymywanego przez Państwo Islamskie, Petera Kassiga, zaapelowali do porywaczy o jego uwolnienie, przypominając działalność humanitarną syna. Dżihadyści zagrozili, że Kassig będzie kolejnym straconym zakładnikiem.
Share
Apel rodziców zakładnika do porywaczy z Państwa Islamskiego
Źródło: Guardian, Fot: Zdjęcie udostępnione przez rodzinę Kassig
d36xhms

Dzień wcześniej dżihadyści opublikowali wideo z egzekucją innego obcokrajowca - Brytyjczyka Alana Henninga. Miał to być odwet za brytyjskie naloty na cele Państwa Islamskiego (IS) w Iraku, na które zgodę parlament wydał pod koniec września. Na nagraniu znalazła się także groźba zamordowania 26-letniego Kassiga, w odwecie za amerykańskie ataki na islamistów w Iraku oraz w Syrii.

W opublikowanym w sobotę nagraniu wideo ojciec amerykańskiego zakładnika, Ed Kassig, powiedział, że syn został schwytany 1 października 2013 roku w Syrii. W niewoli, w poczuciu przynależności do cierpiących z powodu wojny Syryjczyków, przeszedł na islam i obecnie posługuje się imieniem Abdul-Rahman - podkreślali rodzice. Paula Kassig występuje na nagraniu z zakrytymi chustą włosami.

Kassig dorastał w Indianapolis w rodzinie, gdzie żywe były tradycje działalności humanitarnej - oznajmił Ed Kassig, który jest nauczycielem. "Nasz syn żył w zgodzie z tym samym humanitarnym powołaniem, gdy został porwany" - wskazał.

d36xhms

Peter Kassig służył w Iraku, ale został zwolniony ze służby z powodów zdrowotnych. Z danych Pentagonu wynika, że przez rok należał do elitarnej formacji rangers, a w Iraku przebywał od kwietnia do lipca 2007 roku.

Po odejściu z wojska poświęcił się działalności humanitarnej; w 2012 roku założył organizację humanitarną Special Emergency Response and Assistance (SERA), która miała pomagać syryjskim uchodźcom. Na stronie internetowej organizacja podała, że ze względów bezpieczeństwa zawiesiła działalność w Syrii.

Alan Henning jest czwartym zachodnim zakładnikiem straconym przez Państwo Islamskie. Poprzednie nagranie przedstawiały egzekucje amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz brytyjskiego pracownika pomocowego Davida Hainesa.

USA bombardują Państwo Islamskie i inne ugrupowania radykalne w Syrii od niemal dwóch tygodni z pomocą arabskich sojuszników, w sąsiednim Iraku atakują wybrane cele od sierpnia. Państwa europejskie (Francja i Wielka Brytania) dołączyły do operacji przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku, ale nie w Syrii.

d36xhms

Podziel się opinią

Share
d36xhms
d36xhms
Więcej tematów