Trwa ładowanie...
d1n7csa
IAR

Apel poległych w 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Tłumy mieszkańców Mazowsza wzięły udział wieczorem w Ossowie w uroczystościach rozpoczynających obchody 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uroczysty Apel Poległych odbył się się przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć księdza Ignacego Skorupki, który poległ 14 sierpnia 1920 roku na polu bitwy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Apel poległych w 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d1n7csa

Bitwa zwana też "Cudem nad Wisłą", toczyła się od 13 do 25 sierpnia, w czasie wojny wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Bolszewicy nie zdobyli miasta, a uderzenie grupy manewrowej pod dowództwem Józefa Piłsudskiego odwróciło losy wojny. W Bitwie Warszawskiej oprócz regularnej armii wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ochotników. W czasie walk śmierć poniosło 4,5 tysiąca polskich żołnierzy. Straty sowietów wyniosły około 25 tysięcy zabitych i 60 tysięcy wziętych do niewoli.

Główne obchody 95 rocznicy Bitwy Warszawskiej obchodzone będą 15 sierpnia. Wszystko rozpocznie o 10:00 modlitwa przy Krzyżu Pamięci księdza Ignacego Skorupkę. Tuż po niej nastąpi odsłonięcie popiersi: generała broni Mirosława Kwiatkowskiego oraz Stefana Melaka. Na godzinę 11:15 zaplanowano uroczystą mszę świętą w kaplicy na Cmentarzu Poległych. Po mszy odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców.

O 14:00 pola Ossowa zamienią się w arenę walki polsko-bolszewickiej sprzed 95. lat, wtedy będzie można obejrzeć rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej.

d1n7csa

Podziel się opinią

Share
d1n7csa
d1n7csa
Więcej tematów