WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Akwarela namalowana przez Hitlera poszła za 130 tys. euro

Akwarela autorstwa Adolfa Hitlera została sprzedana w sobotę na aukcji w Norymberdze za 130 tys. euro - poinformował dom aukcyjny Weidler. Nabywcą obrazu jest prawdopodobnie osoba z Bliskiego Wschodu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Akwarela namalowana przez Hitlera poszła za 130 tys. euro
(PAP/EPA, Fot: Daniel Karmann)
WP

Praca o wymiarach 28 na 22 centymetry powstała w 1914 roku. Przedstawia urząd stanu cywilnego w Monachium. "Spodziewaliśmy się wysokiej ceny, ale nie aż takiej kwoty" - powiedziała przedstawicielka domu aukcyjnego agencji dpa.

W licytacji uczestniczyło 12 osób.

Wysoka cena jest związana prawdopodobnie z oryginalnym rachunkiem podpisanym przez Hitlera. Akwarela była własnością dwóch sióstr z Hesji. Ich dziadek nabył pracę Hitlera w 1916 roku w jednej z monachijskich galerii.

WP

Zainteresowanie pracami Hitlera wśród kolekcjonerów jest duże; aukcje obrazów jego pędzla organizowane są od czasu do czasu. Handel przedmiotami związanymi z Hitlerem jest w Niemczech zakazany tylko wtedy, gdy widnieją na nich symbole nazistowskie w rodzaju swastyki.

Jak pisze Reuters, w latach 1905-20 Hitler jako początkujący artysta namalował około 2 tys. obrazów. Przyszły wódz III Rzeszy chciał zostać artystą malarzem, jednak Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu nie przyjęła go w poczet studentów. Zanim został politykiem, zarabiał na życie, malując m.in. pocztówki.

Polub WP Wiadomości
WP
WP