Trwa ładowanie...
22-11-2014 21:50

Akwarela namalowana przez Hitlera poszła za 130 tys. euro

Akwarela autorstwa Adolfa Hitlera została sprzedana w sobotę na aukcji w Norymberdze za 130 tys. euro - poinformował dom aukcyjny Weidler. Nabywcą obrazu jest prawdopodobnie osoba z Bliskiego Wschodu.

Akwarela namalowana przez Hitlera poszła za 130 tys. euroŹródło: PAP/EPA, fot: Daniel Karmann
d24dee8
d24dee8

Praca o wymiarach 28 na 22 centymetry powstała w 1914 roku. Przedstawia urząd stanu cywilnego w Monachium. "Spodziewaliśmy się wysokiej ceny, ale nie aż takiej kwoty" - powiedziała przedstawicielka domu aukcyjnego agencji dpa.

W licytacji uczestniczyło 12 osób.

Wysoka cena jest związana prawdopodobnie z oryginalnym rachunkiem podpisanym przez Hitlera. Akwarela była własnością dwóch sióstr z Hesji. Ich dziadek nabył pracę Hitlera w 1916 roku w jednej z monachijskich galerii.

d24dee8

Zainteresowanie pracami Hitlera wśród kolekcjonerów jest duże; aukcje obrazów jego pędzla organizowane są od czasu do czasu. Handel przedmiotami związanymi z Hitlerem jest w Niemczech zakazany tylko wtedy, gdy widnieją na nich symbole nazistowskie w rodzaju swastyki.

Jak pisze Reuters, w latach 1905-20 Hitler jako początkujący artysta namalował około 2 tys. obrazów. Przyszły wódz III Rzeszy chciał zostać artystą malarzem, jednak Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu nie przyjęła go w poczet studentów. Zanim został politykiem, zarabiał na życie, malując m.in. pocztówki.

d24dee8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24dee8
Więcej tematów