Trwa ładowanie...
d1bnv4y
azyl

Agencja Anatolia: turecki kontradmirał wystąpił o azyl w USA

• Turecki kontradmirał złożył wniosek o azyl w USA
• To pierwszy taki przypadek w USA - pisze Reuters
• Oficer pełni służbę w bazie NATO w Norfolk
• Władze Turcji wystawiły nakaz jego aresztowania
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agencja Anatolia: turecki kontradmirał wystąpił o azyl w USA
(PAP/EPA, Fot: SEDAT SUNA)
d1bnv4y

Turecki kontradmirał pełniący służbę w natowskiej bazie w Norfolk w Wirginii wystąpił o azyl w USA w związku z wystawieniem przez władze Turcji nakazu aresztowania wojskowego po niedawnej próbie puczu - poinformowała w środę turecka agencja prasowa Anatolia.

Jak podała Anatolia, kontradmirał Mustafa Zeki Ugurlu został niedawno wydalony z tureckich sił zbrojnych. Agencja nie sprecyzowała, czy wniosek złożony przez wojskowego został zaakceptowany.

Wcześniej o prośbie o udzielenie azylu złożonej przez tureckiego oficera informowała agencja Reutera. "Wniosek o udzielenie azylu jest pierwszym znanym przypadkiem w USA" - napisała agencja. Prognozowała, że sprawa może doprowadzić do wzrostu napięcia między Turcją i USA. Relacje między tymi krajami już są napięte z powodu żądań Ankary w sprawie wydania duchownego Fethullaha Gulena. Islamski kaznodzieja mieszka w USA. W odpowiedzi na żądania władz tureckich Amerykanie poprosili o dowody, świadczące o jego ewentualnym udziale w spisku.

d1bnv4y

Od próby przewrotu w Turcji, podjętej przez część wojskowych 15 lipca, władze przystąpiły do czystek, głównie w siłach zbrojnych, ale też administracji publicznej czy szkolnictwie. Ich celem jest usunięcie zwolenników muzułmańskiego kaznodziei, mieszkającego od 1999 roku w USA Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o to, że stał z spiskiem.

Siły zbrojne Turcji są drugie, po USA, pod względem liczebności w NATO.

d1bnv4y

Podziel się opinią

Share
d1bnv4y
d1bnv4y