Adwokat spotkał się z Mariuszem Trynkiewiczem
Adwokat Marcin Lewandowski, wskazany przez Okręgową Radę Adwokacką w Rzeszowie na pełnomocnika z urzędu Mariusza Trynkiewicza, spotkał się ze swoim klientem. Rozmowa trwała ok. dwóch godzin, adwokat nie chciał ujawnić jej szczegółów.
24.01.2014 | aktual.: 24.01.2014 15:32
Po wyjściu z budynku zakładu karnego mecenas Lewandowski poinformował dziennikarzy, że "jego klient prosił go, aby nie komentować i nie udzielać informacji odnośnie spotkania oraz "dalszych czynności związanych ze sprawą". Dodał, że nie może też udzielać odpowiedzi na pytania dziennikarzy.
Spotkanie rozpoczęło się po południu, trwało blisko dwie godziny. Adwokat był pytany m.in. o wygląd Trynkiewicza, powiedział jedynie, że jest zdrowy.
Oceniając samą sprawę powiedział, że ma ona charakter kazualny i jest pierwszą sprawą tego typu w Polsce. Dodał też, że wskaże ona innym sądom kierunki działania w podobnych przypadkach.
Lewandowski został wyznaczony na pełnomocnika Trynkiewicza dzień po tym, jak szef zakładu karnego, w którym Trynkiewicz odsiaduje wyrok, wysłał do sądu wniosek o uznanie go za osobę z zaburzeniami psychicznymi stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych.
Sąd jeszcze tego samego dnia zdecydował "o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłych dotyczących Mariusza T." i powołał trzech biegłych: dwóch psychiatrów i seksuologa, którzy mają do 31 stycznia przygotować opinie. Jeżeli będą zawierały konkretne wnioski, sprawa trafi na wokandę; sąd wyznaczył wstępnie termin rozprawy na 10 lutego. Termin ten może jednak ulec zmianie, gdy biegli uznają, że konieczna jest obserwacja Trynkiewicza w ośrodku zamkniętym.
Trynkiewicz - pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci zamienioną potem na 25 lat więzienia - może 11 lutego opuścić Zakład Karny w Rzeszowie. Nie stanie się tak, jeśli sąd, na mocy ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami, orzeknie o umieszczeniu go w specjalnym ośrodku terapeutycznym.
Skierowanie wniosku o uznanie Mariusza Trynkiewicza za osobę stwarzającą zagrożenie dla innych umożliwiła ustawa o nadzorze nad groźnymi przestępcami, która zaczęła obowiązywać 22 stycznia.