95 lat temu na ulice stolicy wyjechał pierwszy autobus
Dziś przypada okrągła, 95 rocznica uruchomienia pierwszej linii autobusowej, kursującej pomiędzy pl. Zamkowym a pl. Zbawiciela. - Nadal będziemy inwestowali w rozwój Miejskich Zakładów Autobusowych. Autobusy to bardzo ważny środek transportu w stolicy, który przewozi ponad pół miliarda pasażerów rocznie. Stale unowocześniamy tabor naszej spółki. Od 2007 r. do stolicy przyjechało 927 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów. A dzięki środkom unijnym do 2020 r. kupimy 130 autobusów niskoemisyjnych i wybudujemy zajezdnię Redutowa - powiedziała prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
29.06.2015 14:36
W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić miejski transport bez charakterystycznych żółto-czerwonych autobusów. Spełniają bardzo ważną rolę w komunikacji miejskiej, docierając do najdalszych zakątków Warszawy. Jednak na początku dwudziestego wieku na autobusy zapatrywano się jeszcze dość sceptycznie, a priorytetem ówczesnych, carskich władz były tramwaje. W 1909 roku przeprowadzono jedynie wstępne testy omnibusu (tak zwano wówczas autobusy).
Sytuacja zmieniła się na dopiero po odzyskaniu niepodległości i przejęciu tramwajów przez władze miasta. Jednym z powodów zmiany polityki transportowej był tragiczny stan mocno wyeksploatowanego i rozkradzionego taboru tramwajowego. Dlatego w połowie 1919 roku w Austrii i Niemczech zamówiono 56 autobusów marki Saurer i Benz-Gaggenau, a pod koniec roku przystąpiono do budowy pierwszych zajezdni autobusowych przy istniejących remizach tramwajowych. Rok później powołano Wydział Ruchu Autobusowego, a w połowie roku do Warszawy przyjechała z Wiednia pierwsza partia autobusów piętrowych Saurer.
Komunikację autobusową planowano uruchomić pod koniec sierpnia 1920 r. jednak z powodu rozpoczętego strajku tramwajarzy i innych pracowników miejskich przedsiębiorstw, autobusy musiały wyjechać na ulice wcześniej, bo już 29 czerwca. Pierwszą linię z pl. Zamkowego na pl. Zbawiciela uruchomiono przy pomocy Stowarzyszenia Samopomocy Społecznej a autobusy kursowały w asyście wojska i policji.
Więcej o historii warszawskich autobusów można przeczytać w okolicznościowym albumie „Warszawskie autobusy. Najpiękniejsze fotografie” wydanym przez Miejskie Zakłady Autobusowe, który od dziś jest już dostępny w księgarniach.
Przeczytaj też: Nowy tydzień, nowe zmiany na stołecznych ulicach